ÇUFAŞ ne iş yapıyor
Manşet Haber 9.09.2012 11:03:38 0

ÇUFAŞ ne iş yapıyor

ÇUFAŞ ne iş yapıyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Ümit Özgümüş, Adana Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı işletmelerde Çukurova Fuarcılık A.Ş. (ÇUFAŞ) ile ilgili bir soru önergesi verdi.
İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’e soru önergesi veren Özgümüş, “ÇUFAŞ ‘ın tek işlevi, fuar alanını on yılda bir fuar şirketlerine kiraya vermek olup, bunun dışında, mal ve hizmet üretme anlamında hiçbir faaliyeti yoktur. Yönetim ve denetim kurulu üyeleri yılda bir kez şirket genel kurulunda yarım saat bulunup, oy kullanarak görevlerini yerine getiriyorlar.
Buna rağmen, şirketin yönetim ve denetim kurulu üyelikleri sübjektif siyasi kriterlere göre birilerine dağıtılıyor ve bu üyelerin 3.000-4.000 TL arasında huzur hakkı aldıkları biliniyor.” dedi.
Özgümüş, soru önergesinde Bakan Şahin’e şu soruları yöneltti:
1-ÇUFAŞ son beş yılda herhangi bir mal veya hizmet üretimi gerçekleştirmiş midir? Şirketin herhangi bir faaliyeti olmadığından, Yönetim Kurulu toplantıları yapılmadan karar defteri üyelerin adreslerinde dolaştırılarak imza attırılmakta mıdır?
2-Son 5 yılda ÇUFAŞ’ın yönetim ve denetim kurulu üyeleri kimlerdir? Bu üyeler ne kadar huzur hakkı almıştır?
3-Hiçbir faaliyeti olmayan bir şirketin yönetim kurulu üyeleri neyi yönetmekte, denetim kurulu üyeleri neyi denetlemektedir?
4-Hiçbir iş yapmadıkları halde, yönetim ve denetim kurulu üyelerine para ödeyerek bu şirketleri arpalık haline getirmek, yolsuzluğa yasal kılıf geçirmek değil midir?
5-Bakanlığınızın denetiminde olan bir belediyenin, toplanan vergilerden birilerine haksız kazanç sağlamasına göz yummak, Bakanlığınızın da kul ve yetim hakkının yenmesine ortak olması anlamına gelmez mi?
6-Adana Büyükşehir Belediyesi’nin buna benzer, hiçbir faaliyeti olmadan yönetim/denetim kurulu üyelerine huzur hakkı verdiği başka şirketler var mıdır?

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

24.5° / 14.3°