Çukurova’nın kaderi aynı
Manşet Haber 29.09.2012 12:04:35 0

Çukurova’nın kaderi aynı

Çukurova’nın kaderi aynı

Adana ve Mersin’deki iş adamı derneklerinin birleşmesiyle oluşturulan Çukurova Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (ÇUKUROVA SİFED) Yönetim Kurulu ilk ziyaretini Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz’a yaptı.
Çukurova SİFED Başkanı Ahmet Akkurt, yıllarca sanayici ve işadamları derneği olarak faaliyet gösterdiklerini son kongrede Kalkınma Ajansı sınırları içerisinde federasyonlaşma kararı alındığını belirterek, “Böylece Çukurova SİFED kuruldu. Bu federasyon Adana ve Mersin’i kapsıyor. Hatay, Osmaniye ve Kahramanmaraş ayrı bir federasyon oldu ama birlikteliğimiz devam ediyor” dedi.
Çukurova’nın Marmara’nın ardından gelecek vaat eden en önemli bölge olduğunu anlatan Ahmet Akkurt, şöyle devam etti:
“Adana ve Mersin iki ayrı il olsa da sonuçta ortak noktada birleşiyor. Çünkü kaderleri aynı. Federasyon olarak bu bütünlüğü yararlı görüyoruz. Bu konuda belediyelerin katkısı da önemli. Bu nedenle ilk ziyaretimizi size gerçekleştirdik” şeklinde konuştu.
Adana ve Mersin’in 1/100.000’lik planı birlikte hazırlayacak olmasının önemli olduğunu kaydeden Akkurt, turizm ve sanayi gibi konularda bölgeyi hak ettiği yere getirmek için çalışmalar yapacaklarını söyledi.
Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz da, Çukurova coğrafyasının ihtiyaçlarının ortak olduğunu, üst ölçekli planların ortak olmasının da kaynak israfının önüne geçeceğini bildirdi.
“Çukurova coğrafyasını bütün olarak görüyoruz” ifadesini kullanan Zihni Aldırmaz, “Çukurova İstanbul’dan sonra en büyük merkez konumunda. Türkiye’nin Ortadoğu’ya açılan penceresi. Bunun böyle algılanması da sevindirici. Tarihi Kentler Birliği de Çukurova’yı tek coğrafya olarak algılıyor. Mayıs’ta birliğin toplantısı Adana’da yapılacak” şeklinde konuştu.
Zihni Aldırmaz, bu bütünleşmenin sağlanması için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti. Zihni Aldırmaz, ziyarette Ahmet Akkurt’a, Çukurova’da Doğa ve Tarih kitabını hediye etti.

YAZARLAR

40.9° / 23.3°