Demirçalı: 10 yılda 100 yataklı hastaneyi açamadılar
Manşet Haber 13.09.2012 23:25:39 0

Demirçalı: 10 yılda 100 yataklı hastaneyi açamadılar

Demirçalı: 10 yılda 100 yataklı hastaneyi açamadılar

Adana(Ulus)-- CHP Adana Milletvekili ve TBMM Milli Savunma Komisyonu Üyesi Ali Demirçalı, 10 yıllık AKP iktidarında 100 yataklı Karataş Devlet Hastanesinin açılamadığını, Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin acil servisi hizmeti veremediğini söyledi.
CHP Parti Meclisi Üyesi Gökçe Pişkin ve Çukurova İlçe Başkanı Mehmet Çelebi ile birlikte Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Adana Şubesi’ni ziyaret eden Adana Milletvekili Ali Demirçalı, Başkan Muzaffer Yüksel ve yöneticilerle görüştü. SES Adana Şube Başkanı Muzaffer Yüksel, Sağlıkta Dönüşüm sisteminin Sağlıkta Yıkım olduğunu öne sürdü, ”Bu sistem Piyasalaştırma, Ticarileştirme, Özelleştirme projesidir. Hükümet, Sağlıkta Dönüşüm Projesi ile Hizmet sunumu - Finansman - Finansman ile Hizmetin Buluşturulması - Ödeme Yöntemleriyle sağlık sisteminde önemli değişimler getirmektedir. Dünya Bankası tarafından borçlu ülkelerde uygulamaya konan Sağlıkta Dönüşüm Programının, sağlık alanındaki istihdam biçimini etkilemesi, ülkeler arasında farklılıklar gösterse de, Taşeronlaştırma, Esnek çalıştırma, İş güvencesinin yitirilmesi, Emek iç gücünün ucuzlatılması, yoksullaştırmada benzer olmuştur. “ dedi.
CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı, AKP iktidarının uygulamalarını eleştirdi. Terör başta olmak üzere dış politikada AKP’nin çıkmazda olduğunu, ülkemizin çok kötü yönetildiğini belirten Demirçalı, Adana’ya mevcut iktidarın sağlıkta da gerekli yatırımları yapamadığını kaydetti. Adana’nın Karataş ilçesindeki hastanenin 10 yıllık AKP iktidarında hizmete açılamadığını, Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin acil servisi olmadan hizmet verdiğini ifade etti. Demirçalı, AKP iktidarının Adana’yı cezalandırdığını her fırsatta dile getirdiğini belirterek, “Adana geçmişini arıyor. Adana’nın işsizlikte, yoksullukta Hakkâri’den hiçbir farkı kalmadı. Adana kamu yatırımı da almıyor. AKP’nin 10 yıllık iktidarında sağlık alanında hangi hizmetler verildi? Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başbakan tarafından hizmete açıldı ancak, acil servisi hizmet veremiyor. Örnek gösterilen hastanenin durumu yürekler acısı. 600 yataklı hastane açıldı, 800 yataklı hastane hizmet dışı kaldı. Dünya’nın neresinde acil servisi ayrı, yataklı tedavi hizmetleri ayrı binada hizmet veren hastane var? Karataş İlçesindeki hastane 10 yılda bitirilip hizmete açılamadı. Sağlıktaki eksiklikler, aksaklıklar saymakla bitmiyor.” şeklinde konuştu.
Parti Meclisi Üyesi Gökçe Pişkin de CHP’nin çok güçlü ve deneyimli kadrosu bulunduğunu belirterek, CHP’nin iktidara hazır olduğunu, genç ve dinamik kadrosunun projeler ürettiğini söyledi. CHP Çukurova İlçe Başkanı Mehmet Çelebi ise konuşmasında yerel seçimlere hazırlandıklarının, CHP’nin önce yerel, ardından da genelde iktidar olacağını ifade etti.

YAZARLAR

19.5° / 8.9°