Demirçalı, Adana trafiğini meclise taşıdı
Manşet Haber 18.12.2012 08:51:33 0

Demirçalı, Adana trafiğini meclise taşıdı

Demirçalı, Adana trafiğini meclise taşıdı

Adana(Ulus)--alidemircali CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı, Adana’da büyük kargaşaya yol açan kent içi ulaşımını TBMM’ne taşıdı.

CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın yazılı yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na 5 sorudan oluşan önerge verdi. Demirçalı,Bakan Binali Yıldırım’abirçok ilde yeraltı treni (raylı sistem) işletmelerini devletin üstlendiğini belirterek, “Adana’da böyle bir düşünceniz var mıdır?” diye sordu.

ADANA SAHİPSİZ

Demirçalı, bir kentte yaşayanların çok kolay ve hızlı hareket etmesi gerektiğini, bunun da ancak geniş yollar, düzenli altyapı ve raylı sistemler aracılığı ile yapılabileceğine dikkat çekerek, “Şu anda ülkemizde kentlerde yaşayan insanların oranı %75, Adana’da ise bu oran daha da yüksek: %87’dir. Şehrin bu kadar yoğun yaşandığı ilimizde, özellikle yerel yönetimlerin sivil toplum kuruluşlarını ve halkı yönetime katmaması, ekonomik nedenler ve siyasilerin umursamazlıkları da eklenince, Adana resmen sahipsiz kalmıştır.” dedi.

ULAŞTIRMA BAKANI YILDIRIM’A 5 SORU

CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı, yazılı yanıtlaması istemiyle Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’a yönelttiği sorular şöyle:

“1-Adana şehir içi trafiğinde büyük kargaşa yaşanmaktadır. Trafiğin rahatlatılması adına Havaalanı Kavşağı ile Ziya paşa Bulvarı Kavşakları ne zaman tamamlanacaktır?

2-Birçok ilde yeraltı treni(raylı sistem) işletmelerini devlet üstlenerek çalışmaları devam ettirmektedir. Adana ilimizle ilgili olarak böyle bir düşünceniz var mıdır?

3-Adana’nın Mersin, Osmaniye, Karataş, Kozan, Tarsus otoyol girişlerİ fevkalade düzensizdir. Bu düzensizliği gidermek adına bir çalışmanız mevcut mudur?

4-Çukurova Bölgesel Havaalanı, Adana H.S.Organize Sanayi Bölgesi ve İskenderun’u Adana’ya bağlayacak olan Hızlı Tren Projesi ve otoyol bağlantılarının yapılması için bütçeye ödenek koymayı düşünüyor musunuz?

5-Adana’nın güneyinden geçen “Güney Kuşağı Yolu” acilen yapılması gerekmektedir. Çalışma başlatmayı düşünüyor musunuz?”

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

24.5° / 14.3°