İktidar AKP
Manşet Haber 24.02.2013 11:13:52 0

İktidar AKP'li belediyelerin usulsüzlüklerini savunuyor

İktidar AKP'li belediyelerin usulsüzlüklerini savunuyor

Adana(Ulus)---CHP Adana Milletvekili ve TBMM Milli Savunma Komisyonu Üyesi Ali Demirçalı, iktidarın AKP’li yandaş belediyelerin usulsüzlüklerini savunduğunu, AKP’li belediyelerin de iktidardan cesaret alarak meclislerini bay-pas etmekte herhangi bir sakınca görmeyerek davrandığı, bunun somut örneğinin Seyhan İlçe Belediyesi’nde yaşandığını iddia etti.

BAKAN YANITLAMADI GEÇİŞTİRDİ

alidemircaliDemirçalı, Adana'nın Seyhan İlçesinde 3 Ekim 2012 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın da katılımıyla “Kıyıkent Evleri” adı altında Seyhan Belediyesince bir kentsel dönüşüm temeli atıldığını anımsattı ve şöyle konuştu:

“Seyhan Belediye Başkanı Azim Öztürk, Kentsel Dönüşüm uygulamasını Türkiye’de örnek, Adana’da da şehirleşmenin başlangıcı olarak niteleyerek, abartılı ve gerçeği yansıtmayan, aslında yapılanın boş araziye yüksek yoğunluklu beton bloklar dikmekten öteye geçmeyen uygulama olarak gösterdi. Bu hukuki aksaklık ve usulsüzlükler hakkında 24.12.2012 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın yanıtlaması talebiyle TBMM'ne yazılı soru önergesi verdim. Soru önergeme Sayın Bakan Bayraktar tarafından da kendi imzası ile yazılı cevap geldi.

BAKAN İTİRAF EDİYOR

Kendisine soru önergemde; bu inşaatların yapıldığı bölgenin Seyhan Belediye Meclisi’nce onaylanması gereken 1/1000 ölçekli uygulama imar planlarının olup olmadığını, bu planlar yoksa nasıl uygulama yapıldığını ve hangi uygulama imar planı esas alınarak inşaat ruhsatı düzenlendiğini, uygulama imar planı olmadan yapılan yapıların ruhsatlarının olup olmadığını, planlar yok ise buranın kaçak inşaat statüsünde olup olmadığını ve kendisinin de böyle bir yere temel atmasını nasıl yorumladığını içeren bir yazı ile sormama karşın, tarafıma verilen cevap, konuyu geçiştirmeye dönük bir yazı olarak gelmiştir.

Gelen yazıda bir sürü gereksiz açıklamanın içerisinde kentsel dönüşüm adı altında boş arsaya yeni apartmanların yapıldığını kendisi de belirtilerek bunların Seyhan Belediyesi’nce 06.03.2012 tarihinde ruhsatlandırılmış olduğu, 1/1000 uygulama imar planında 05.12.2012 tarihinde Seyhan Belediyesi Başkanlık yazısı ile Seyhan Belediyesi Meclisi’ne sunulduğu belirtilmektedir.Burada da görülmektedir ki, ruhsat verme işlemi, imar planı hazırlığından aylar önce düzenlenmiş.

Uzunca verilen cevap içerisinde yer alan bu iki satır cümle iddiamızın doğruluğunu ortaya koymaktadır. Yani, uygulama imar planı yetkili Seyhan İlçe Belediyesi Meclisi’nden onaylanmadan, meclis hiçe sayılarak kamuoyu ve Bakan yanıltılarak çok önceden hiçbir plana dayanmadan kendilerince düzenlenmiş ruhsatlarla kentsel dönüşüm yapıyoruz diye temel atıp inşaata başlanmıştır.

Bakan geçiştirdi şimdi konunun asıl muhatabı Seyhan Belediye Başkanı Sayın Azim Öztürk’e soruyorum, uygulama imar planı olmadan, inşaat ruhsatı düzenlemek, sahte evrak düzenlemek midir? Bir belediye başkanının meclisini Bay-Pas ederek kendi başına böyle bir uygulama yetkisi var mıdır?

Sayın Bakana da buradan şunu söylemek istiyorum bu uygulamayı muhalefet partilerine ait bir belediye yapsa idi şimdiye kadar ne yapardı, bunun da cevabını bakandan alamayacağımı bilerek konuyu Adanalıların değerlendirmesine bırakıyorum.

İktidar ve onun belediyeleri o kadar “ben yaptım oldu” anlayışını benimsemişler ki, kendi yaptıkları yasal düzenlemelere uymayı bile gereksiz görüyor, kafalarına göre uygulamaların içerisine girmekte bir sakınca görmüyorlar.

Onlara göre yasalar ve yönetmelikler muhalefet partilerine ve onun belediyeleri için çıkartılmış düzenlemelerdir. Muhalefet belediyeleri için olmadık suçlamalarla itibarsızlaştırma ve çalıştırmama baskısı uygulayan AKP iktidarı, konu kendi belediyeleri olunca açık usulsüzlükleri bile görmezden gelmekte ve hatta bakanlığın tarafıma verdiği cevaptan da anlaşıldığı gibi bakanlık adeta savunmalarını bile üstlenmektedir.”

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

40.4° / 25.6°