Demirçalı Müfettişleri göreve çağırdı
Manşet Haber 24.03.2013 11:14:48 0

Demirçalı Müfettişleri göreve çağırdı

Demirçalı Müfettişleri göreve çağırdı

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Milli Savunma Komisyonu Üyesi Ali Demirçalı, ilçe belediye başkanlarından evsel katı atık bedellerini geri ödeme çağrısında bulundu. Demirçalı, görevden uzaklaştırılan Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak ve Başkan Vekili Zihni Aldırmaz’ın CHP’ye gireceği iddiaları ile ilgili de ““Bizim kapımız herkese açık. Herkes gelebilir. CHP’nin ilkeleri, ideolojisi belli. Bunları benimseyen Zihni bey de gelebilir, Aytaç bey de gelebilir. 3-5 yıl bu partiye emek verir,  döner aday adayı olur, partinin yetkili organları en sağlıklı biçimde adayını belirler.” şeklinde konuştu.

ademircali_4kuvvetAdana’da yayın yapan yerel Koza TV’de Nedim Soylu’nun sunduğu 4. Kuvvet Programına konuk olan CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Demirçalı, İmralı görüşmeleri ile ilgili bir soruyu, “Vatandaş ne biliyorsa biz de CHP olarak bunları biliyoruz. Yani bu konuda kamuoyu bilgilendirilmediği gibi partimizde,  meclis grubumuzda bilgilendirilmedi. Söyleyecek hiçbir şeyimiz yok. Bizde tüm vatandaşlar gibi süreci izliyoruz.” şeklinde yanıtladı.

ZULUM VERGİSİNİ İADE EDİN

İlçe Belediyelerinin topladığı Evsel Katı Atık Toplama Bedellerini vatandaşa iade etme çağrısında bulunan CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı,bu konuda şunları söyledi:

“İlçe belediyelerimiz kendi meclislerinden yasal olmayan bir şekilde bir karar çıkartıp evsel katı atık vergisi toplanmasını kararlaştırdı. Ben buna zulüm vergisi diyorum. Adana’da 480 bin su abonesi var ve bu abonelerden her ay düzenli bir şekilde 6 ay süreyle düzenli bir şekilde tahsil ettiler. Ev sahiplerinden de, esnafımızdan da sanayicimizden de aldılar. Biz,  bu tahsilâtın yasal olmadığını, bu zulüm vergisinin Adanalılardan alınmaması gerektiğini defalarca dile getirdik. Fakat belediye başkanları kendi bildiklerini okudular. Adana 1. İdare Mahkemesi’nde dava açtık. CHP’li kendi belediyemi de Sarıçam, Yüreğir, Seyhan ve Çukurova Belediyesi hakkında da dava açtık, yürütmeyi durdurduk. Mahkeme Yüreğir Belediye Meclisi’nin kararını da iptal etti. Peki, yürütmeyi durdurduk ne oldu?

Artık Adanalı hemşerilerim evsel katı atık vergisi ödemiyor. İlçe belediyelerimiz. 480 bin su abonesinden her ay para tahsilâtı yaptılar, bu paralar nerede? Bu paralar bir şekilde harcandı. Asfalta harcamış olabilirler, başka hizmetlerde harcamış olabilir. Ama meclislerde almış oldukları kararda yalnızca bertaraf tesislerinde kullanılabilir diyor, böyle bir tesisleri de yok.

MÜFETTİŞLERİ GÖREVE ÇAĞIRIYORUM

Belediye başkanlarına ben çağrı yaptım, aynı çağrımı tekrarlıyorum. Bu paraları ödeyin,  nasıl aldıysanız öylece geri ödeyin. 6 ay vatandaşın dişinden tırnağından biriktirdiği bu paraları zorla aldıysanız öylede ödeyeceksiniz. Ben bunu hizmette kullandım deme şansın yoktur. Bir sure sonar belediye başkanlarına, meclis üyelerine zimmet çıkar. Ben buradan müfettişleri göreve çağırıyorum, vatandaşlarımızdan nasıl aldılarsa belediye başkanları bu paraları tekrar vatandaşa geri ödesin. Tüm vatandaşlara, Adanalı halkına sesleniyorum, gidin bağlı bulunduğunuz belediyelere bir dilekçe ile sizden topladıkları paraları talep edin. 60 gün içinde ödemezse dava açın 480 bin abonenin açacağı davanın altından, avukat masraflarını bile karşılayamazlar, altından kalkamaz belediyelerimiz, ben uyarıyorum,  bu işin takipçisiyim.”

Adanalıların kendisini TBMM’ne Milletvekili olarak gönderdiğini belirten Demirçalı, “CHP beni seçimlerde listenin en güzel yerinde onure etti, ben de çalışmak zorundaydım, hem partim için hem partililerim için. Adanalıya layık olmaya çalışıyorum.” dedi.

Milletvekili seçildikten sonra mahalleleri, köyleri, ilçeleri gezdiğini ifade eden CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı, “Vatandaşlarımızın sorunlarını dinliyorum, bu benim görevim. Gezip dolaştığımda en çok işsizlik, yoksulluktan insanlarımız şikâyette bulunuyor. İnsanlarımız iktidar milletvekillerine ulaşamadıklarından, unutulduklarından, terk edildiklerinden yakınıyor. Adana’da her evde 4 kişiden biri işsiz. Adana işsizlikte birinci sırada. Bir zamanlar Adana zenginliğiyle Türk filmlerine konu olmuş. Bu dönem Adana yoksulluğuyla, adliyedeki kavgalarıyla basında yer bulabiliyor .” şeklinde konuştu.

KAPIMIZ HERKESE AÇIK

Ali Demirçalı, CHP’nin 90 yıllık bir parti olduğunu belirterek kapılarının herkese açık olduğunu belirtti ve bu konuda da şunları söyledi:

“CHP 74 milyonun partisi. Biz büyük bir kitle partisiyiz. Bizim kapımız herkese açık. CHP’ye herkes gelebilir, CHP’nin ilkeleri, ideolojisi belli, isteyen bunları kabul ederek gelir, bunları benimseyen gelir. Zihni beyde((Zihni Aldırmaz) gelebilir, Aytaç bey de( Aytaç Durak) gelebilir, onlar gibi başka arkadaşlarımızda gelebilir. 3-5 yıl bu partiye emek verir, döner aday adayı olur. Partimizin yetkili organları en sağlıklı biçimde adayını belirler. Tekrarlıyorum, bizim partinin kapısı herkese açık, 90 yıllık bir partiyiz. İlkelerimiz var,  benimseyen herkes gelebilir, kitle partisiyiz. Yalnız gelmesi demek aday olacağı anlamına gelmez. Bizim partiye emek veren çok değerli arkadaşlarımız var, misyonu ve vizyonu geniş arkadaşlarımız var. Bu arkadaşlarımızdan kim aday olursa başımızın üstünde yeri var sonuna kadar yanında dururuz.”

Demirçalı, tüm aday adaylarına eşit mesafede durduğunu, Büyükşehir ve ilçe belediye başkan adaylarının CHP yetkili organları tarafından en sağlıklı yöntemle belirleneceğine yürekten inandığını ifade ederek, “Partim kimi aday gösterirse bu adayın arkasında duracağım. Bu adayların da örgütlerde kabul göreceğine, kamuoyunda, vatandaş nezdinde kabul göreceğine inanıyorum. CHP’nin adaylarının en sağlıklı biçimde belirleneceğine zerre kadar kuşkum yok. “ dedi

CHP Milletvekili Demirçalı, Adana’da CHP’nin birinci parti olduğunu, yerel seçimlerde Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin tamamını CHP adaylarının kazanacağını da sözlerine ekledi.

 

YAZARLAR

40.9° / 23.3°