Demirçalı, Suriyeliler için kurulacak konteyner kent alanını gezdi
Manşet Haber 27.11.2012 18:13:55 0

Demirçalı, Suriyeliler için kurulacak konteyner kent alanını gezdi

Demirçalı, Suriyeliler için kurulacak konteyner kent alanını gezdi

CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı, Suriye’den getirilecek mülteciler için kurulacağı belirtilen Konteyner kente gitti, köylülerle görüştü. Demirçalı, “Mülteticileri devlet koruyor, köylümüzü kim koruyacak” dedi.

Adana'nın Yüreğir ilçesine bağlı Çotlu, Düzce ve Ağzıbüyük köylerine giden CHP Adana Milletvekili Ali demirçalı, muhtarlar ve köy sakinleri ile görüştü.  Kurulacak konteyner kentten muhtarlar ve köy sakinlerinin bilgisi olmadığını, kurulacak konteyner kentin köylülerden saklandığını ifade eden Demirçalı, “Suriyeden gelecekler için kurulacak konteyner kent bölgesini gezdim. 18 bin kişinin yerleştirileceği söyleniyor. Köylülerimiz sıkıntılı. Hiç kimse bilgi vermiyor. Köyde yaşayan vatandaşlarımız sıkıntılı, tedirgin. Burada bir kent kuruluyor. Bin 500- 2 bin dönümlük bir alan.  Bu köylerimizde yaşayan vatandaşlarımızın haklı isyanı var. Ülkemizde hayvancılık bitmiş, köylülerimizin hayvancılık yapmasının, tarım yapmasının önüne geçiliyor. Uygulamayı doğru bir karar olarak görmüyoruz. Binlerce kişi getirilecek, yerleştirilecek. Hiçbir planlamanın yapılmadığını görüyoruz. “ şeklinde konuştu.

Demirçalı, Suriyeliler için kurulacak konteyner kent konusundaki endişelerini dile getirirken, “Umarım burada vatandaşımız ile mülteciler karşı karşıya gelmez. Bu sorun mutlaka çözülmeli, vatandaşlarımızın endişeleri, tedirginliği ortadan kaldırılmalıdır. Mültecileri devlet koruyor, köylülerimizi, vatandaşlarımızı kim koruyacak?”  dedi.

Çotlu, Düzce ve Ağzıbüyük köylüleri, Suriyeliler için kurulacak konteyner kent ile ilgili Vali dahil, Kaymakam ve il yöneticilerinden bilgi alamadıklarını, kendilerinin bilgilendirilmediğini ifade ettiler. Köylüler, “Konteyner kentin kurulacağı alan mera. Bu alanda köylerimizin içme ve kullanma suyu bu alanda. Huzurumuz kaçtı.” dediler.

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

24.5° / 14.3°