Demirçalı’dan  Bakan Eker’e 3 gün hastalığına 5 soru
Manşet Haber 25.09.2012 00:35:35 0

Demirçalı’dan Bakan Eker’e 3 gün hastalığına 5 soru

Demirçalı’dan Bakan Eker’e 3 gün hastalığına 5 soru

CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’den hayvanlarda büyük telefe yol açan, halk arasında 3 gün hastalığı olarak adlandırılan salgını hastalığının verdiği zararı ve alınan önlemleri sordu
ADANA- CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı, Adana’da hayvanlarda büyük telefe yol açan, halk arasında 3 gün hastalığı diye adlandırılan salgını TBMM gündemine taşıdı.
Ali Demirçalı, TBMM Başkanlığı’na, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını istemiyle verdiği soru önergesinde, ülkemiz genelinde olduğu gibi Adana’da da tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilerin durumunun her geçen gün daha da zorlaştığına dikkat çekti. Demirçalı, “Sorunların en başında da salgın hastalıklar yer almaktadır. Ülkemiz, ulusal gelirlerine büyük ölçüde katkısı bulunan hayvancılık, aynı zamanda halkımızın geçim ve beslenme kaynağıdır. Adana, büyükbaş hayvanlarda sıkça görülmeye başlayan 3 gün hastalılığı, milyarlarca lira ekonomik kayıp meydana getirmektedir. Bu hastalık nedeniyle hem bölgemiz hem de yetiştiricilerimiz büyük zarar görmektedir. Hastalık sebebiyle, yüksek ateş, gebe hayvanlarda ölümlerin yanı sıra yavru atma da görülmeye başlamıştır. Süt verimi devamlı düşmektedir. Bu hastalık için geliştirilmiş herhangi bir aşının olmaması da üreticiyi zor duruma düşürmektedir.” dedi.
3 HASTALIĞINA 5 SORU
CHP Milletvekili Ali Demirçalı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker tarafından yazılı olarak yanıtlamasını istediği 5 soru şöyle:
“1-Adana ilinde 3 gün hastalığı sebebiyle telef olan hayvan sayısı nedir?
2-Hastalıkla ilgili olarak acil eylem planı oluşturmayı düşünüyor musunuz?
3-Bahse konu hastalıkla ilgili olarak, tedavi hususunda gelinen nokta nedir?
4-Özellikle Kozan ilçemiz ve köylerinde daha belirgin görünen hastalıkla ilgili alınan tedbirler nelerdir?
5-Bu hastalıktan dolayı, telef olmuş, süt kaybı yaşamış ya da zorunlu kesime gönderilmiş olan Büyükbaş hayvan yetiştiricilerine, Bakanlığınız tarafından zararlarının karşılanması için herhangi bir destekleme yapmayı düşünüyor musunuz?”

YAZARLAR

38.6° / 24.6°