“Ölüm üzerinden siyaset yapma kararı mı aldınız?
Manşet Haber 15.11.2012 20:06:50 0

“Ölüm üzerinden siyaset yapma kararı mı aldınız?

“Ölüm üzerinden siyaset yapma kararı mı aldınız?

Adana(Ulus)--CHP Adana Milletvekili ve Milli Savunma Komisyonu Üyesi Ali Demirçalı, Başbakanın son dönemlerde gündeme taşıdığı idam cezası tartışmasını TBMM gündemine taşıdı. Demirçalı, Başbakana, “Ölüm üzerinden siyaset yapma kararı mı aldınız? ”Terör olaylarının artması için mi idam cezasını getireceksiniz?” diye sordu

Ali Demirçalı TBMM Başkanlığı’na Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde şöyle dedi:

“Türkiye’nin ölüm cezasının her koşulda kaldırılması'nı öngören, Avrupa İnsan Hakları ve Temel Özgürlükleri Sözleşmesi'ne ek 13 Nolu Protokolü, 2003 yılında hükümetiniz döneminde imzalanmış ve yasal değişiklikler 2004 yılında yine sizin hükümetiniz tarafınızdan tamamlanmıştı.

Bunun yanı sıra, 2002 yılında idamın kaldırılmasını ve müebbet cezasının getirilmesini şu sözlerle siz savunmuştunuz:  “Biz ölüm cezasını, bugüne kadar olduğu gibi, anayasal güvence altında ağırlaştırılmış müebbet ağır hapis cezası olması kaydıyla bu konuda destek verebileceğimizi söyledik'demiş ve sözünüzün arkasında durarak,53 milletvekilinizden 46 sının idamın kaldırılması yönünde oy kullanmalarını sağlamıştınız.

 

Şimdi, yeniden idam cezası getirilmesi yönünde yaptığınız açıklamalarınız kamuoyunda şaşkınlıkla izlenmektedir. Benim ve kamuoyunun, sizin fikirlerinizde oluşan devamlı değişiklikleri takip etmekte yaşadığımız güçlükler ve kamuoyunun aydınlanması açısından, belirttiğim soruların cevap bulması önem arz etmektedir.

İDAM KONUSUNDA BAŞBAKANA 5 SORU

1-Hem Avrupa Konseyi üyesi olup, hem de idam cezasını uygularsanız, Avrupa İnsan Hakları sözleşmesini ihlal eden ülke konumuna düşeceksiniz. Bu durumda AB. İle ilişkilerimizin ne yönde etkilenecek? Müzakere sürecinin bitme riskini göze alıyor musunuz?

2-Başkanlık sistemini ülkemizde uygulanmasını isteyen ve gündeme taşıyan bir siyasetçi olarak,”İdam cezası olmadan başkanlık sistemi olmaz' diye bir düşünceniz var mıdır?

3-Halk böyle istiyor' gibi soyut, hangi istatistiğe, hangi kamuoyu araştırmasına dayandığı belli olmayan bir argümanla, idam cezasını gündeme getirirken, elinizde yapılmış her hangi bir anket, veri, ya da çalışma bulunmakta mıdır? Varsa, kamuoyu ile paylaşmayı düşünüyor musunuz?

4-Yıllarca terör olayları nedeniyle oluşan kamuoyundaki tepkilere ve diğer siyasi partilere, “ölüm üzerinden siyaset yapıyorlar' diyerek suçlamalarda bulundunuz. İdamı yeniden gündeme getirerek, siz de ölüm üzerinden siyaset yapma kararı mı aldınız?

5-Ölüm cezasının mantığı caydırıcılık sağlamak ve suçu azaltmaktır. İdam cezasının uygulandığı ülkelerin suç istatistiklerine bakıldığında, idam cezasını gerektirecek suçlarda devamlı bir artışın söz konusu olduğu ve uygulamanın caydırıcı olmadığı bilimsel bir gerçektir. Bu anlamda, Terör olaylarının artması için mi idam cezasını getireceksiniz?

 

YAZARLAR

36.3° / 23.2°