Diş çürüğü savaşçıları
Manşet Haber 2.11.2012 14:41:14 0

Diş çürüğü savaşçıları

Diş çürüğü savaşçıları

Türk Diş hekimleri Birliği’nce düzenlenen ‘Sağlığı Geliştiren Okullar Projesi’ Adana’da hayata geçti. Adana Diş hekimleri Odası işbirliği ile diş hekimleri İlkokul öğrencilerine ağız diş sağlığını korumanın yollarını anlatılıp, tek tek muayene edip sağlık taramasından geçirildi.

Sağlığı Geliştiren Okullar Projesi çalışmalarına Türk Diş hekimleri Birliği Toplum Ağız Diş Sağlığı Komisyon Başkanı Dt. Ali Gürlek ile başka illerden gelen komisyon üyeleri, TDB Toplum Ağız Diş Sağlığı Komisyonu Adana İl Sorumlusu Dr. Metin Ersoy ve diş hekimleri katıldı.

Diş hekimleri Odası Başkanı Dt. Hasan Yaman, her öğrenciye diş macunu ve diş fırçası hediye edilen Projeye ile ilgili şöyle konuştu:

Diş çürüklerini nasıl azaltabiliriz onunla uğraşıyoruz. Alışkanlığı değiştirmek ya da yeni bir alışkanlık kazandırmak kolay değil. Birliğimizin öncülüğünde İlköğretim öğrencilerinde, ağız diş sağlığı düzeyinin yükseltilmesini amaçlayan bu program; sağlık eğitimi ile kişisel hijyen, ağız diş sağlığı alanında diş fırçalama alışkanlığını kazandırma ve fluridlerin kullanımı ile diş çürükleri azaltılarak, ağız diş sağlığının korunması ve geliştirilmesini sağlayarak diş fırçalama alışkanlığını yüzdelerini olabildiğince yükseltmek istiyoruz. Türkiye’deki 11 il’le beraber Adana pilot bölge oldu. Bu etkinliğimiz 4 yıl boyunca sürecek. Bu proje ile birlikte Adana Dişhekimleri Odasının görevlendirdiği, kendiliğinden görev alan serbest diş hekimi ve kamuda çalışan arkadaşlarımız var. Dişhekimi arkadaşlarım 4 yıl sürecek bu çalışmada hiçbir ücret almadan yapacaklar.  Adana da pilot olarak biri merkez de diğeri periferi de olmak üzere 2 okul seçildi. Diş çürüklerini önleyici bir takım jeller kullanılacak. Bilgiler verilecek bu çalışmalar kayıt altına alınarak sürekli takip edilecek. 4 yılsonunda elde edilen bilgiler Ülkemizde yayınlanacağı gibi Dünya Dişhekimleri Birliğine gönderilerek istatistikî veri olarak kullanılacak”

Adana Diş hekimleri Odasında Türk Diş hekimleri Birliği Toplum Ağız Diş Sağlığı Komisyon Başkanı Dt. Ali Gürlek’in yaptığı bilgilendirme toplantısının ardından Adana Seyhan İlçesinde bulunan Celalettin Sayhan İlkokulu ve Yüreğir İlçesinde bulunan Karacaoğlan İlkokulunda Eğitmen diş hekimleri tarafından öğrenciler bilgilendirilerek diş fırçalama teknikleri anlatıldı. Her öğrencinin ağız diş muayenelerinin yapılmasının ardından kayıtları tutuldu.

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

28.4° / 17.3°