Diş Hekimliği günleri başladı
Manşet Haber 5.10.2012 15:37:31 0

Diş Hekimliği günleri başladı

Diş Hekimliği günleri başladı

Adana(Ulus)--Adana Diş Hekimleri Odasınca düzenlenen ‘Çukurova Dişhekimliği Günleri’ başladı.
Hilton Oteli’ndeki toplantıya, Vali Yardımcısı Durmuş Gençer, Türk Diş Hekimleri Birliği(TDB) Başkanı Prof. Dr. Taner Yücel, ÇÜ. Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serdar Toroğlu, Diş Hekimi Oda Başkanları, diş hekimleri ile Sağlık İl Müdürlüğü yetkilileri katıldı.
Diş Hekimleri Odası Başkanı Dt. Hasan Yaman, Türkiye’nin üniter yapısı, resmi dilin Türkçe oluşu, Bayrağı, 29 Ekim 1923’te kurulmuş Cumhuriyetin felsefesi ve Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yaşayan insanların kardeşliği konusunda herkesin azami dikkat göstermesi gerektiğini vurguladı, bu konularda taraf olduklarını söyledi.

SAĞLIK AĞIZDA BAŞLAR
Diş ve dişetlerinde sorunları olan insanların sağlıklı olduğunu söylemenin mümkün olmadığını belirten Dt. Hasan Yaman, şöyle konuştu:
” Çürük dişler ya da iltihaplı dişetleri vücudun çok çeşitli organlarında kalıcı hastalıklara sebep olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Dünya Sağlık Örgütünün son zamanlarda kanıtlarıyla ortaya koyduğu diş çürüğünün direk kalbe etkisi artık tüm dünyada bilinmektedir. Erken tedavi edilen diş çürüğü hem bireyin sağlığını korumakta hem de Sosyal Güvenlik Kurumlarının masraflarını azaltmaktadır. Tüm gelişmiş ülkeler diş sağlığına çok önem vermekte, bilhassa koruyucu sağlık hizmeti devlet tarafından verilmektedir. 20 yıl önce de halkımızın %80 inin üzerinde dişlerde ve dişetlerinde sorun vardı. Bugün bu oran yine aynı seviyededir. Korkarız ki gelecek yirmi yılda yine bu değerleri aşağı çekmemiz mümkün olmayacaktır. Kamu koruyucu sağlık hizmeti vermeli, özelden tedavi hizmeti alımının önünü açmalıdır. Adana’nın ağız diş sağlığı ile ilgili problemleri Türkiye ortalaması gibidir. Bu rahat ve nezih ortamdan çıkıp yolun karşısına geçerek 2 dakikalık yürüyüş ile karşılaşacağımız insanlardaki çürük oranı %90’ların üzerindedir. Yaşadığımız yeri güzelleştirmeye çalışırken öncelikle içinde yaşayan insanların sağlığını düzeltmeliyiz. Adana aldığı göç ile artık alt gelir gurubundaki insanların yoğun bulunduğu bir şehirdir.
Bu şehirde 1 milyona yakın insan özel diş hekimine gidememektedir. Bu hemşerilerimiz şehrin periferlerinde bulunmaktadır. Bundan dolayı kamu şehrin periferlerine ağız-diş sağlığını götürmek zorundadır. Hükümet yanlışta inat etmemeli, ağız diş sağlığı planlarında Dişhekimleri Odasının fikrine mutlaka danışmalıdır.”
Türk Diş Hekimleri Birliği(TDB) Başkanı Prof. Dr. Taner Yücel, ağız-diş sağlığı sorunlarının çığ gibi büyürüğünü, bunların çözümü için planlı, programlı hareket edilmesi gerektiğini söyledi.. Ülkedeki Dişhekimi potansiyelinin yeteri kadar toplumun tüm ihtiyaçlarını giderecek şekilde kullanılmadığına dikkat çeken Yücel, şöyle konuştu:
“Yıllardan beri uygulanan kamu ağırlıklı politikalar özel de muayene ve kliniklerinde çalışan arkadaşlarımın çok ciddi sorunlar yaşamasına neden oluyor. Bu durum vatandaşın da bir taraftan ağız diş sağlığı hizmetlerine ulaşımında ciddi zorlularla karşılaşmasına yol açıyor diğer taraftan hasta hakları bakımından hastanın hekimini özgürce seçmesini engellemesi bakımından da önem kazanıyor. Oral sağlık genel sağlığı yakından ilgilendiriyor. Genel sağlıkta yaklaşık 36 milyon insanın öldüğü belli hastalıklar var. Bunlara bulaşıcı olmayan hastalıklar diyoruz. Kalp hastalığı, kronik solunum hastalıkları, Şeker ve kanser gibi hastalıkların oluşturduğu ortak risk faktörü ağız sağlığı için ortaya koyduğumuz hastalıklarla aynı ortak riski taşıyor. Bu şu demek her geçen gün dişhekiminin rolü ağız sağlığında artığı gibi aynı zaman da genel sağlığı büyük boyutlarıyla meydana getiren zararı önlemede de ortaya çıkıyor. Bu sebeplerle kendimizi genel sağlığa enteğre etmek durumundayız. Genel sağlığın iyi hale gelebilmesi ve sürdürülebilir olması için ağız diş sağlığının önemini her geçen gün büyük bir bilgiyle, biliçle, içselleştirmeli ve bu konuda gayret göstermeliyiz”
Çukurova Diş Hekimliği Günleri 3 gün sürecek.

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

24.5° / 14.3°