Doğa Rutkay sundu, engelli çocuklar bale yaptı
Manşet Haber 8.01.2013 10:06:53 0

Doğa Rutkay sundu, engelli çocuklar bale yaptı

Doğa Rutkay sundu, engelli çocuklar bale yaptı

Adana Artı Özel Eğitim Gönüllüleri Derneği ve Didem Bekiroğlu Bale Kursu’nun organize ettiği etkinlikte, 15 kişilik dans grubu, 10 zihinsel engelli minikle birlikte, Türk Sanat Müziği eşliğinde dans etti, bale yaptı. Gecenin sunuculuğunu ünlü oyuncu Doğa Rutkay yaptı. Gecede ayrıca engelli miniklerin dans provalarından enstantanelerin yer aldığı bir de fotoğraf sergisi açıldı.

doga_balesiDidem Bekiroğlu Bale Kursu, Adana Artı Eğitim Gönüllüleri Derneği’yle birlikte, uzun süre akıllarda kalacak bir sosyal sorumluluk projesine imza attı. Bale Kursu’nda eğitim gören, yaşları 4 ile 15 arasında değişen 10 zihinsel ve işitsel engelli kız çocuğu, Sabancı Kültür Sitesi Devlet Tiyatrosu’nda, bale kursunun öğrencileriyle birlikte sahne aldı.

Gecenin sunuculuğunu üstlenen Doğa Rutkay, anneannesinin işitme engelli olduğunu, bu nedenle çocukluğundan bu yana kendisini engelli camiasına çok yakın hissettiğini belirterek, şunları söyledi:

“Ailemde bir engelli oluşu, engelli sorunlarıyla ilgilenmeme olanak sağladı. İlerleyen yıllarda ünlü olup, Türkiye’nin tanıdığı bir insan haline geldikten sonra engellilerin sorunlarına çözüm bulmak için daha fazla çaba sarf etme fırsatı yakaladım. İstanbul’daki bir çok tiyatro ve sinema salonuna tekerlekli sandalyeyle girilebilmesini sağlamak için çalıştık. Belediye başkanlarımızın desteğiyle sonuç aldık. Var oluş nedenimin, engelliler için çalışmak olduğunu düşünüyorum. Toplumumuzda engellilere bakış açısının değişmesi gerek. Fiziksel engeli olan ama üreten, topluma katkı koyan, çalışan değerlerimizi engelli olarak adlandırmak hiç doğru bir yaklaşım değil.” dedi.

 

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

24.5° / 14.3°