E-reçete  uyarısı: Hastalarımız ilaca ulaşamayabilir
Manşet Haber 26.12.2012 16:42:46 0

E-reçete uyarısı: Hastalarımız ilaca ulaşamayabilir

E-reçete uyarısı: Hastalarımız ilaca ulaşamayabilir

Adana(Ulus)--ersun_ozkanAdana Eczacı Odası Başkanı Ersun Özkan,  SGK eczane medula provizyon sisteminin sağlıklı çalışmadığını, bu nedenle de sistemin tam oturmadan uygulamaya geçilmemesini istedi.

E-reçete uygulamasının kamu yararına olduğunu, ancak teknik aksaklıkların mutlaka tamamen giderilmesi gerektiğini ifade eden Adana Eczacı Odası Başkanı Ersun Özkan, 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren e-reçete kapsamında yazılan ilaçların verilebileceğini, SGK-Eczane medula sisteminde yaşanacak arıza veya kesinti halinde hastaların ilaca erişemeyeceğini bildirdi.

Ersun Özkan, Adana Eczacı Odası Yönetim Kurulu adına yaptığı yazılı açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“1 Temmuz 2012 tarihinden itibaren eczanelerimiz Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)'nun pilot uygulaması ile birlikte ülke genelinde hekimlerimizin elektronik reçete olarak sisteme kaydettikleri reçeteleri SGK Medula Provizyon Sistemi üzerinden karşılamaya başladılar. Uygulama kapsamında elektronik ortamda üretilen reçetelerdeki ilaçlar ile elile yazılan ıslak imzalı reçetelere ait ilaçlar da eczacılarımız tarafından hastalarımıza verilebilmekteydi.
Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan açıklama ile 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren Eczanelerde sadece E reçete kapsamında yazılan reçetelere ilaç verilebileceği, manüel olarak el ile yazılan ıslak imzalı reçetelere ise eczaneler ilaç veremeyecekleri kamuoyuna duyurulmuştur.
Adana Eczacı Odası olarak teknik aksaklıkların giderilmesi halinde E Reçete uygulamalarının genel anlamda Kamu yararına bir uygulama olduğunu fakat yaşanacak aksaklıklar olması halinde hastaların ilaca ulaşamayacağını daha öncede belirtmiştik.

PROVİZYON SİSTEMİNDE AKSAMALAR VAR

Fakat gelinen noktada SGK eczane medula provizyon sistemi dediğimiz ve reçetede yazılan ilaç ile ilgili tüm işlemlerin yapılarak eczanelerimizin onay aldığı sistem aradan bunca zaman geçmesine rağmen halen haftanın iki üç günü çalışmamaktadır.
Bugün eczacılarımız sistem çalışmadığında dahi hastalarımızın elinde reçete olması halinde bu reçetelere ilaç verilebilmekteydi.
SGK tarafından değişiklik yapılmadığı takdirde 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren E reçete zorunlu olacak ve artık el yazısı ile yazılan normal reçeteler olmayacak.
1 Ocak 2013 tarihinden itibaren medula sisteminde yaşanacak arıza veya kesinti hastaların ilaca erişimini engelleyecektir.
Birçok hasta ilaca ulaşamayacağından tedavilerine başlayamayacak ve ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilecektir.
Halk sağlığını önemseyen biz Eczacılar olarak tüm olumsuzluklara rağmen hastalarımızı ilaçsız bırakmak istemiyoruz.
Hastalarımızın sağlığı bizim için çok önemlidir ve bu gerekçeyle hastalarımızın ilaç ve eczacılık hizmetinden kesintisiz faydalanması bizlerin birincil görevi ve isteğidir.
Tüm bu gerekçelerle Adana Eczacı Odası Yönetim Kurulu Olarak buradan bir kez daha SGK yetkililerine sesleniyoruz. Medula eczane provizyon sistemi kesintisiz çalışmaya başlamadan E Reçete uygulaması zorunlu hale gelmemelidir.
E Reçete uygulamalarının zorunluluğu mutlaka ileri bir tarihe ertelenmelidir. Aksi takdirde hastalarımızın ilaca ulaşamamasından kaynaklı yaşanabilecek sağlık sorunlarının sorumluluğu tamamıyla SGK ya ait olacaktır. Yetkilileri konuyu bir kez daha düşünmeye davet ediyoruz.”

 

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

37.6° / 24.9°