Edebiyat Dergisi: Yeni Turunç
Manşet Haber 7.09.2012 21:58:51 0

Edebiyat Dergisi: Yeni Turunç

Edebiyat Dergisi: Yeni Turunç

Yeni Turunç Dergisi yeni sayısında ‘Edebiyatımız nereye gidiyor’ sorusuna yanıt arıyor. Yayın yaşamını Adana’da sürdüren kültür-sanat dergisi Yeni Turunç, 5-6. sayısında Türkiye ölçeğinde düzenlediği ‘Edebiyatımız nereye gidiyor’ konusunu tartışmaya açtı.
Edebiyat dünyasının içinde bulunduğu durumu değerlendiren yazıları ile Muzaffer İzgü, Öner Yağcı, Sabahattin Yalkın, A. Kadir Paksoy, Aziz Kemal Hızıroğlu, Ahmet Özer, Ferhat İşlek, Müyesser Güner, Remzi Karabulut, Şule Türel, Atilla Yaşrin, Adnan Gül, Nazmi Bayrı ve Mustafa Günay gibi birçok yazar, şair ve akademisyen konuyu değişik boyutlarda ele alıp dile getiriyor.
Dergide Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Özke’yi anlatan 'Ödüllü şair Mustafa Özke' sayfası ile ressam-yazar Kudret Sönmez’in şiirleri de yer alıyor. Dergide sanatçı ve yazar Mesut Eray’ın da Devlet Tiyatrosu Müdürü Fırat Demirağ ile bir söyleşisi bulunuyor. Yeni Turunç'ta tanınmış şairlerin deneme ve şiirlerine de yer veriliyor.
Daha önce Turunç adıyla 6 sayı çıkan dergi, yerel, ulusal, evrensel çizgileri, toplumsal ve çağdaş bir anlayışla buluşturmayı amaçlıyor. Büyük boy 92 sayfalı yeni sayısında şiir, öykü, deneme, eleştiri, derleme, anma, tanıtma, çeviri, mektup, söyleşi gibi dalları bir araya getirerek oylumlu bir içerik sunuyor.
Fikret Sezgin’in sahipliği, Gülderen Canyurt’un yazı işleri yönetmenliği, Mehmet Aydın’ın sanat yönetmenliği, Mustafa Emre’nin yayın yönetmenliğini üstlendiği dergiye P.K. 730 Adana ya da turuncsanat@hotmail.com adreslerinden ulaşılabilir.

YAZARLAR

19.5° / 8.9°