Eğitim, sancılı başlıyor
Manşet Haber 16.09.2012 21:27:07 0

Eğitim, sancılı başlıyor

Eğitim, sancılı başlıyor

CHP Adana İl Başkanı Orhan Sümer, 17 Milyon Öğrencinin ve 800 bin Öğretmenin yeni öğretim yılına sancılı girdiğini öne sürdü.

’’17 Eylül’de 17 Milyon öğrencimizi koca bir kaos bekliyor. Bu kaosun sorumlusu da AKP iktidarı ve Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer olarak tarihe geçecektir.’’diyen CHP İl Başkanı Orhan Sümer 2012-2013 Eğitim ve Öğretim yılının başlaması nedeniyle yayınladığı mesaj da şu görüşlere yer verdi:
“Anne –Babalar, okul yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler 17 Eylül Pazartesi günü ciddi sorunlarla mücadele etmek zorunda kalacaklardır diyen Sümer; Milli Eğitim Bakanının hiçbir alt yapı hazırlamadan, 800 bin öğretmene sormadan tüm eğitim uzmanlarının uyarılarına kulaklarını tıkadığını, toplumla inatlaşarak çocukların geleceğini tehlikeye attığını ifade etti.
CHP Adana İl Başkanı Orhan Sümer 2012- 2013 eğitim ve öğretim yılında öğrencileri, öğretmenleri ve Anne- Babaları bekleyen sorunları şu şekilde açıkladı.
1- İkili eğitim yapan okullarda eğitimin başlama ve bitiş saatlerinde ciddi sakıncalar mevcuttur. Adana Valiliğinin 13 Eylül 2012 tarihli derse giriş- çıkış saatleri kararına göre; ilkokul öğrencileri 5 yaşında okula alınan minicik yavrularımız dâhil, öğlen 13.30’da da ilk derse başlayacak, akşam 18.20’de son dersten çıkacaklar. Öğrencilerimizin çoğunun servisle gidip geldiğini düşündüğümüzde akşam saat kaçta evinde olacaktır? Kışın soğukta ve karanlıkta minicik yavrularımızı bekleyen tehlikelerden kimler nasıl koruyacaktır.
2- Ortaokullar 6- 7- ve 8. sınıflar haftada 30 saat ders görürken,5. sınıflar haftada 36 saat ders görerek okulda daha fazla kalacaklar. Bu durum servisle gidip gelen öğrencileri sıkıntıya sokacaktır.
3- 4+4+4 sınıf öğretmenleri açısından tam bir felaket olmuştur. Yaklaşık 42 bin sınıf öğretmeni ilkokulların 5.sınıfı kaldırıldığından norm kadro fazlası durumuna düşürülerek mağdur edilmiştir.
4- Okula başlama yaşının öne çekilmesi velilerde ve öğretmenlerde endişeyle karşılanmıştır. İlkokul 1.sınıfa 1 milyon 600 bin yeni kayıt yapılmıştır. Beş yaşındaki çocuklar zihinsel, fiziksel, sosyal ve psikolojik olarak ilkokula hazır değildir.
5- Ülke genelinde sınıf mevcutları 30- 35 öğrenci iken, okulların bodrum katları ve idari odaların dersliğe dönüştürülmesine rağmen büyükşehirde 60- 70 kişilik sınıflarda eğitim öğretim görülecektir.
6- Tüm okullar imam hatip okullarına dönüştürülmüştür. Seçmeli dersler ayrı bir kaos getirmiştir,Bakanlık genelge göndererek 10 öğrencinin seçmiş olduğu seçmeli derse okul yöneticilerinin gerekli planlamayı yaparak o dersi açmasını emrediyor ancak, bir okulda veliler tarafından seçilmiş olan 9- 10 çeşit seçmeli dersin nasıl bir planlama yapılacağını hiçbir idareci çözememekte,17 Eylül pazartesi günü seçmeli derslerle ilgili tam bir karmaşa ile karşı karşıya kalındığı görülecektir.
7- Okulların temizlik çalışanı, öğrenci masası ve sırası başta olmak üzere hiçbir ihtiyacı karşılanmamıştır. Öğrenci ders kitapları öğrenci sayılarına göre okullara teslim edilmemiştir.
Tüm bu karmaşanın tek bir nedeni vardır diyerek sözlerine devam eden CHP Adana İl Başkanı Orhan Sümer’’Devlet okullarını kalabalık sınıflarda başarısız göstermek, devlet okullarında kargaşa oluşturmak, sonuç olarak velilerin devlet okullarında okuyan çocuklarını alıp özel kolejlere gitmelerini sağlamaktır. AKP hükümetinin ve Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in eğitim sistemimizi tamamen yok edecek adımları atmasına rağmen canla başla çalışan tüm okul yöneticilerimize ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. CHP Adana İl Örgütü olarak tüm öğrencilerimize ve öğretmenlerimize 2012- 2013 Eğitim Öğretim Yılında başarılar diliyorum.”

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

28.4° / 17.3°