En doğru yatırım adresi Adana
Manşet Haber 19.11.2012 01:56:32 0

En doğru yatırım adresi Adana

En doğru yatırım adresi Adana

Milliyet Gazetesi'nin 'Geleceğe Yatırım Türkiye'ye Yatırım' konulu toplantısı Adana’da yapıldı.

Seyhan Otel'de düzenlenen toplantıya Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın yanı sıra Vali Hüseyin Avni Coş, Adana Milletvekilleri Necdet Ünüvar, Ümit Özgümüş, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, Milliyet Gazetesi Yönetim Kurulu Üyesi Meltem Demirören Oktay, Milliyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Fikret Bila, kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, iş adamları ve davetliler katıldı.

Milliyet Gazetesi Yönetim Kurulu Üyesi Meltem Demirören Oktay, 8. 'Geleceğe Yatırım, Türkiye'ye Yatırım' toplantısı için Adana'ya gelmekten ve toplantıya çok büyük bir katılımın olduğunu görmekten mutluluk duyduklarını söyledi.Meltem Demirören Oktay, iş dünyasının bir araya geldiği bu toplantıların önemine dikkat çekerek, bu sayede Anadolu şehirlerinde gerçekleşecek yatırımlara Milliyet Gazetesi olarak katkı sağlamış olmaktan dolayı mutluluk duyacaklarını dile getirdi.

Milliyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Fikret Bila da, Milliyet'i Anadolu'nun her köşesiyle buluşturmaya çalıştıklarını söyleyerek; 'Çukurova her zaman Türk ekonomisinin can damarlarından biri olmuştur. Türk ekonomisinin tarımla birlikte sanayi ile de kalkınmasına çok değerli katkıları olmuştur. Bu bakımdan burayı çok önemsiyoruz. Milliyet olarak artık her hafta bir Adana gazetesi çıkarıyoruz. Bunu daha da geliştirmeyi planlıyoruz. Bu gazetemizle sadece Adana'yı değil bütün Çukurova'yı kapsayacağız' dedi.

İHRACAT YÜZDE 50 ARTTI

Vali Hüseyin Avni Coş ise Çukurova Bölgesi'nin merkezi konumunda olan Adana'nın çok büyük bir potansiyeli olduğunu belirterek; 'Son yıllarda bu potansiyelin kullanılması için yapılan çalışmalar sayesinde son 5 yılda ihracatımız yüzde 50, toplam dış ticaretimiz ise yüzde 53 oranında arttı. Aynı şekilde bu yılın ilk dokuz ayında ihracatımız bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9 oranında artış gösterdi' dedi.

DOĞRU ADRES ADANA

Yabancı sermayeli yatırımcıların kente olan ilgisinden bahseden Vali Coş, söz konusu yatırımların son dört yılda yüzde 50 artış kaydettiğine değinerek; Bu toplantıda elde edilen sonuçlarla geleceğe yatırımın, Adana'ya yatırım olduğu daha iyi anlaşılacak. Türkiye'ye yatırım yapmak isteyen yatırımcıların en doğru adreslerinden birisinin Çukurova ve Adana olduğu tescil edilecektir' dedi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da, Yeni Teşvik Sistemi hakkında bilgi vererek, 2023 yılındaki hedefleri ve bu hedefe ulaşmak için yapılan çalışmaları anlattı.Bu hedeflere iktidar ve muhalefetiyle Türkiye'nin sahip çıkmasının bugüne kadar görülmemiş önemli bir durum olduğunu anlatan Ekonomi Bakanı Çağlayan, 'Türkiye'nin dünya yangın yerine dönmüşken dimdik ayakta, Avrupa'nın ise yatakta olduğunu' söyledi.

Ekonomi Bakanı Çağlayan konuşmasının devamında, ihracatın arttığını ve Türkiye'nin büyüdüğünü belirterek 'Bugün açıklanan cari açık rakamları bize bu konuda son derece önemli mesajlar veriyor. Geçen yıl cari açığımız adeta korkulu bir rüyamız olmuştu. Herkesin eleştirdiği cari açık noktasıydı. Evet cari açığımız gerçekten yüksekti, hiç hafife alınmayacak yükseklikte bir rakamdı. Ama bugün gelmiş olduğumuz seviye bize gösteriyor ki, bu konuda almış olduğumuz kararlar, yapmış olduğumuz ihracatla tek tek bu işin meyvelerini toplamaya başladık. Eylül ayı cari açık rakamları açıklandı ve son 19 ayın en düşük cari açık rakamlarını gördük, 2,7 milyar dolar. İnşallah beklentimiz bunu daha da aşağı düşürmek' dedi.

 

 

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

40.4° / 25.6°