Esnaflardan belediyelere tepki
Manşet Haber 11.11.2012 03:00:37 0

Esnaflardan belediyelere tepki

Esnaflardan belediyelere tepki

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, belediyelerin cadde ve sokaklarda yaptığı alt yapı çalışmalarının esnaf ve sanatkârı olumsuz etkilediğini ve işlerin durma noktasına geldiğini öne sürdü.

Palandöken,  esnaf ve sanatkârın zarar görmemesi için önceden planlama yapılması ve teknik önlem alınması gerektiğini belirterek, “Kış geldi, kapatılmayan çukurlar ve çamur esnafın müşterisini kaçırıyor' dedi.

ZAMANINDA BİTİRİLMİYOR

Cadde ve sokaklarda çeşitli kamu kuruluşlarınca yapılan ve bazen birkaç yıl süren kanal, yol, köprü, alt geçit, metro kazıları nedeniyle, esnaf ve sanatkarlarımızın Türkiye genelinde büyük sıkıntılar yaşadığını kaydeden Palandöken, herhangi bir plana ve programa bağlı olmaksızın yapılan bu kazıların esnafın işini durma noktasına getirdiğini belirtti. Palandöken, 'Esnafımıza önceden gerekli uyarılar yapılmadan ve güvenlik önlemleri de alınmadan başlatılan kazı çalışmaları müşterilerimizi uzaklaştırmakta ve dolayısıyla esnaf ve sanatkârlarımıza büyük darbe vurmaktadır. Aslında teknik personelin gösterebileceği biraz dikkat ve itina ile çözümlenebilecek bu düzensizlik maalesef ülkemizde olağan uygulamalar haline geldi' diye konuştu

Alt yapı çalışmaları sırasında, batı ülkelerindeki gibi tahta perde ve yürüyüş kanallarıyla çözümlenmesi gerektiğini belirten Palandöken, 'Bazen yıllarca süren bu tür çalışmalar o cadde veya mahalledeki ekonomik yaşamı felç ederek, esnafı bitirmektedir. Esnaf ve sanatkârımızı büyük zararlara uğratan bu kazı uygulamalarında alınması gereken teknik önlemlerin yanı sıra, ekonomik önlem olarak da zarar gören esnaf ve sanatkarımızın bu kazı işlemleri bitinceye kadar bilhassa belediyeye yapılan ödemelerde indirim ya da muafiyet getirilmesi düşünülmelidir' dedi.

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

24.5° / 14.3°