Evsel Katı Atık bedeline yargı engeli
Manşet Haber 30.11.2012 13:12:05 0

Evsel Katı Atık bedeline yargı engeli

Evsel Katı Atık bedeline yargı engeli

Adana(Ulus)--CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı, evsel katı atık toplama bedelinin  iptali amacıyla Adana 1. İdare Mahkemesi’nde açtıkları davanın sonuçlandığını, Yüreğir İlçe Belediye Meclisinin aldığı kararın 1. İdare Mahkemesi tarafından yürütmenin durdurulması yönünde karar verdiğini açıkladı.

CHP Milletvekili Ali Demirçalı Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nde Avukat Kemal Derin ve Mimar Erkan Karakaya’nın da katıldığı bir basın toplantısı düzenledi. Ali Demirçalı basın toplantısında şöyle konuştu:

“Hukuk Haktır, Hak Demektir. Adana’da başta Seyhan olmak üzere bazı belediyelerimizin atık su bedeli aldıkları halde ayrıca evsel katı atık bedeli almaya kalkışmaları tek kelimeyle insafsızlıktır. Hiç bir adalet duygusuyla açıklanamaz haksızlıktır.

Gidin sokaktaki vatandaşa sorun,  işçiye, emekçiye sorun, berbere sorun,  mühendislere,  avukatlara sorun, bakkala-manava sorun,  Ayşe teyzeme Fatma ablama sorun. Kime istiyorsanız ona sorun. AKP’lilere sorun, MHP’lilere sorun, CHP’lilere sorun. Size söyleyecekleri tek bir şey var. Vazgeçin bu haksız vergiyi almaktan  vazgeçin.

Biz de halkımızın sesine kulak verdik, yargı yoluyla bu haksızlığa dur dedik, artık ödemeyin. Siz de tüketicisiniz, siz de ASKİ’nin abonesisiniz bu karar sizi de ilgilendiriyor.

Şöyle düşünelim; diyelim ki eşinizle sinemaya gittiniz. 4 bilet mi alırsınız? Diyelim ki lokantaya çorba içmeye gittiğiniz 2 çorba içtiniz sizden 4 çorba parası talep ettiler kabul eder misiniz?

İşte bu atık vergisi tam da  katı kazıktır. İnsafsızlıktır, zulümdür, tiranlıktır. Biz bu tiranlığa, bu kanunsuzluğa Cumhuriyet Halk Partisi olarak izin vermeyeceğiz.

Bu arada belirtmek istiyorum konuyu ayrıca TBMM’de dile getireceğimi belirtmek isterim.

Zira, bu konu ne Yüreğir’in ne de Adana’nın sorunudur. Bu Türkiye’nin sorunudur. Dolayısıyla, bu kanun ve ona dayanılarak çıkarılan yönetmelik hukuksuz ve insafsızdır, derhal kaldırılmalıdır. Esastan bu karar bozulduğu zaman bugüne kadar aldıkları parayı da tıpış tıpış halkımıza geri ödeyeceklerdir.

Bizde bunun takipçisi olacağız.”

 

YETKİ GASPIDIR

Avukat Kemal Derin,  ilçe belediyesi meclis kararının iptali için açtığımız davada mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı verdiğini söyledi. Avukat Kemal Derin, “Belediyelerin Evsel Katı Atık bedelini toplamaları yetki gaspıdır. Türkiye’de ilk kez bu uygulamaya karşı yürütmenin durdurulması karı alınmıştır. Bir ilçe belediyesinin kararına karşı alınmasına rağmen diğer belediyeleri de bağlamaktadır. Zira, Büyükşehir Belediyelerinin olduğu illerin tamamında bedeli belirleyen ilçe belediyeleridir.”

 

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

24.5° / 14.3°