Fas’tan Çukurovalı işadamlarına davet
Manşet Haber 1.12.2012 15:05:12 0

Fas’tan Çukurovalı işadamlarına davet

Fas’tan Çukurovalı işadamlarına davet

Adana(Ulus)--Avrupa ülkelerinin ekonomilerinde yaşanan sıkıntıların büyük boyutlara ulaştığını belirten Ticaret Odası Başkanı Ali Gizer, Türkiye’nin bu duruma alternatif olarak önümüzdeki süreçte özellikle Afrika ülkeleri ile ticaretin geliştirilebilmesine yönelik çalışmalar yapması gerektiğini söyledi.

Fas Krallığı Büyükelçiliği Misyon Şefi Kemal El Mahdaoui, beraberindeki Faslı işadamları ile birlikte Adana Ticaret Odası’nı ziyaret etti. Adana ekonomisine ilişkin bilgi sunumunda bulunan ATO Başkanı Ali Gizer, iki ülke arasında birçok alanda ticaret ve işbirliği fırsatları bulunduğunu söyledi.

Çukurova’nın, tarımsal üretim, gıda, makine, mobilya, inşaat, yeraltı zenginlikleri, enerji potansiyeli, iklim koşulları limanları, demiryolu ve lojistik olanakları gibi birçok konuda Türkiye geneline oranla avantajlı bir yapıya sahip olduğunu vurgulayan Gizer, gerçekleştirilecek karşılıklı ziyaretlerle her iki ülke işadamlarının ortak yatırım ve işbirliği imkanlarının yaratılabileceğini kaydetti. Gizer, “Türkiye’nin dördüncü büyük kenti olan Adana, ulusal ve uluslararası yatırımcılara Mersin Serbest Bölgesi, Yumurtalık Serbest Yatırım Bölgesi, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi, Mersin–Botaş-İskenderun Limanları, Kerkük-Ceyhan-Yumurtalık Petrol Hattı Terminali, Bakü-Ceyhan Petrol Projesi, otoyol ağı, uluslararası havalimanı gibi elverişli koşullar sunmaktadır. Karşılıklı ilişkilerimizi geliştirip güçlendirerek ticari işbirliğimizi daha iyi boyutlara taşıyabileceğimize inanıyoruz. Biz Adana Ticaret Odası olarak Fas'tan Adana'ya gelecek her işadamını ve yatırımcıyı sonuna kadar desteklemeye hazırız” dedi.

Fas Krallığı Büyükelçiliği Misyon Şefi Yardımcısı Kemal El Mahdaoui, Fas ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin gelişimi konusunda her türlü girişimde bulunmaya hazır olduklarını, özellikle serbest bölgeler arasındaki işbirliğini sağlamak üzere Dışişleri Bakanlığı düzeyinde temaslarda bulunduklarını ifade etti. Çukurovalı yatırımcıları Fas’a davet eden Mahdaoui sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülkemizde yabancı yatırımcılara önemli teşvikler sunulmakta, yabancı sermayenin ülkeye gelmesi ve gerekli yatırımları yapması için büyük imkan ve muafiyetler tanınmaktadır. Türk işadamlarının ülkemizde yapacakları yatırımların ardından, ülkemiz üzerinden komşu ülkelere ve Afrika pazarlarına açılması son derece kolaydır ve onlara beklediklerinin de ötesinde iş imkanları sağlayacaktır. Bu bakımdan Türk işadamlarını yatırım ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi konusunda ülkemizde ağırlamaktan büyük mutluluk duyacağız. Adana’ya ilk ziyaretimizi gerçekleştirmekten dolayı mutluyuz. Yakında Sayın Büyükelçimizin ve Ticaret Müşavirimizin de katılımlarıyla yeniden sizleri ziyarete geleceğiz. Bunun ardından Fas Büyükelçiliği olarak daha kapsamlı organizasyonlar düzenleyerek iki ülke arasındaki işbirliğinin devamı ve geliştirilmesi için Türk ve Faslı işadamlarını her iki ülkede biraraya getirmeyi hedefliyoruz.”

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

16.5° / 10.5°