Gazetecilere baskı kabul edilemez
Manşet Haber 12.02.2014 21:50:39 0

Gazetecilere baskı kabul edilemez

Gazetecilere baskı kabul edilemez

salimbuyukkayaTürkiye Gazeteciler Sendikası Adana Şube Başkanı Salim Büyükkaya, basına yönelik baskıların kabul edilemez boyutlara ulaştığını söyledi.

Büyükkaya, Sabah-ATV satışı, Habertürk Televizyonu ve gazetesine müdahaleler ve soru soran Zaman Gazetesi muhabirine Başbakan'ın verdiği tepkiye dikkat çekti. Büyükkaya'nın açıklaması şöyle:

'Cezaevlerindeki gazetecileriyle Dünya kamuoyunun gündeminden düşmeyen Türkiye, bizzat Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve yardımcılarının basına müdahalesiyle yeni bir döneme girdi.

Yazılarını beğenmediği yazarları işten kovduran, medya patronlarına uyarılar yapan, yetmezmiş gibi kendi güdümünde basın kuruluşları oluşturmak için havuz oluşturulmasına öncülük eden iktidar, artık bu müdahalesini saklamıyor ve bir hak olarak gördüğünü beyan ediyor.

İspanya Başbakanı ile birlikte basın toplantısı yapan Başbakan Erdoğan'ın televizyonların altyazılarına kadar müdahale etmeyi bir hak gördüğü anlaşılıyor. Başbakan Erdoğan, aynı toplantıda, muhattabının yanında soru soran gazeteciyi azarlayıp, nasıl soru sorması gerektiğini veya neyi sormaması gerektiğini dikte ettirmeyi olağan bir davranış gibi ortaya koyabiliyor.

İşsizlik, güvencesizlik, polis şiddeti ve örgütsüzlük ile karşı karşıya olan gazeteciler İktidar sahipleri ve sözcüleri tarafından hedef tahtasına konmaya devam ediliyor. Totaliter rejimlerde görülebilecek yaklaşım ve uygulamalar ile gazeteciler bu defa parti taraftarları ve fanatiklerine hedef yapılıyor.

Mesleğin onurunu korumaya çalışan gazeteciler bu tehditleri savuşturmak için şimdi her zamankinden daha fazla birlikte mücadele etmek zorundadır.

Basın emekçilerini, saldırıları boşa çıkarmak, mesleğimizin onurunu savunmak için Türkiye Gazeteciler Sendikası çatısı altında örgütlenmeye ve birlikte mücadeleye çağırıyoruz.'

YAZARLAR

38.6° / 24.6°