GDO korkulacak bir şey değil
Manşet Haber 22.03.2013 11:22:20 0

GDO korkulacak bir şey değil

GDO korkulacak bir şey değil

Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Nebahat Sarı, Genetiği Değiştirilmiş Organizmaların (GDO) riskinin olmadığı yönünde çok sayıda bulgu elde edildiğini belirterek, 'GDO korkulacak bir şey değil' dedi.
sebze_meyveÇukurova Üniversitesi Biyoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Nebahat Sarı, modern biyoteknolojinin, gelişmiş ülkelerde özellikle gıda, tarım ve sağlık sektöründe hızla büyüyen bir ekonomik faaliyet durumuna geldiğini söyledi.

Prof. Dr. Sarı, 1980'li yıllardan itibaren DNA diziliminin ortaya çıkmasıyla gerek genom, gerek bitki, gerekse gıdayla ilgili alanlarda yeni ürünler, hayvan ırkları ve bitki çeşitleri geliştirmek için zamanı kısaltan bir yöntem olarak karşımızda durduğunu ifade etti.

Toplantı arasında gazetecilerin, GDO'nun insan sağlığına etkisiyle ilgili sorularını da cevaplayan Prof. Dr. Sarı, GDO'nun o kadar da korkulacak bir şey olmadığını söyledi. Islahın, istenmeyen özelliklerin ayıklanıp amaca yönelik olanların bir araya toplanması ya da canlının kendi yapısında bulunmayan bir özelliği başka bir canlıdan nakil yoluyla kazanması olduğunu belirten Prof. Dr. Sarı, şunları söyledi:

RİSK OLMADIĞI BULGULARI VAR

'Normal klasik ıslah yöntemleriyle genetiği değiştirebiliyoruz aslında. GDO, korkulacak bir şey değil. Çünkü 10 yıllık, 8 yıllık yapacağınız ıslah çalışmasıyla bir ürünü elde etme yerine, bunu 2-3 yıl gibi daha kısa bir zamanda elde edebiliyorsunuz. Risk analizleri yapılıyor. Toksin analizler yapılabiliyor. Bu konuda araştırmalar halen devam ediyor. GDO'nun insan sağlığına etkisiyle ilgili birkaç araştırma var sonuçlanan. Alerjiyle ilgili bazı riskleri konusunda bulgular var ama, daha ziyade GDO'nun riskinin olmadığı yönünde daha çok bulgular var. Herşey GDO değil, biyoteknoloji de sadece GDO değil. GDO, klasik ıslaha destek olmak amacıyla yapılan bir şey.'

 

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

37.6° / 24.9°