Göle nazır apartmanlar gölgesindeki mezarlık
GÜNCEL 25.08.2012 15:57:16 0

Göle nazır apartmanlar gölgesindeki mezarlık

Göle nazır apartmanlar gölgesindeki mezarlık

Adana'nın Çukurova İlçesi'ndeki Huzurevler Mahallesi'nin ortasında bulunan ismi dahi bulunmayan, imar planında ise yeşil alan ve şahıs arazisi olarak gösterilen 5 binin üzerinde mezarın bulunduğu mezarlıkta çok katlı binaların dikilmesine devam ediliyor. Mahalle halkının, 'mezarlığın kaldırılması için' mezarlar üzerine apartman yapılması gözyumduğu ‘mezarlık üzerine apartman skandalı' 55 yaşındaki Halime Topal'ın 12 yıl önce mide kanserinden hayatını kaybeden o zaman 13 yaşında olan oğlu Mustafa'nın mezarını ziyareti sırasında ortaya çıkmıştı.
Cumhuriyet Savcılığı'na şikayette bulundu
Oğlunun mezarı ile birlikte onlarca mezarın inşaat sahası içinde kalması ve çok sayıda mezarın üzerine de binanın dikilmesi üzerine Cumhuriyet Savcılığı'na şikayette bulunan anne Topal, önceki gün oğlunun mezarını ziyarete gittiğinde müteahhitin, inşaatın durdurulmaması için oğluyla diğer mezarları çikno ile inşaat sahası dışında bıraktığını görünce bir kez daha şoka uğradı.

'Oğlumun mezarının nakledilmesini istiyorum'
Çukurova Belediyesine giderek oğlunun mezarını geçen yıl oğlu gibi kanserden hayatını kaybeden eşi Mehmet Topal'ın Buruk Mezarlığı'ndaki mezarının yanına nakledilmesini isteyen acılı anne Halime Topol, 'Oğlumun mezarının üst kısmında, yola yakın yerlerde yüzlerce mezar verdi. Şimdi oralarda apartmanlar dikilmiş. Halen apartmanlar yapılmaya devam ediyor. Kimse sesini çıkartmıyor. Oğlumun mezarı ile bazı mezarlar birkaç gün önce inşaat alanı içindeydi. Şimdi inşaat durdurulmasın diye inşaat dışına almışlar. O inşaatın temelinde çok sayıda mezar vardı. Yakında mezarlığın tamamına apartman dikecekler. Mezarlar inşaat sahası dışına alınarak ‘mezar üzerine inşaat yapmıyoruz' görüntüsüyle apartmanı bitirmeye çalışıyorlar. Ben bir an önce oğlumun mezarının nakledilmesini istiyorum. Diğer mezar sahipleri de mezarlarına sahip çıksın, yoksa ileri de dua edecekleri mezarları apartmanların temelleri altında kalacak' dedi.

'Koruma altına alınsın'
Huzurevleri Mahallesi Muhtarı Mustafa Karaçor da, Büyükşehir Belediyesi'nin en kısa zamanda bu mezarlığı koruma altına almasını istedi. Muhtar Karaçor, 'Bu mezarlıkta 5 binin üzerinde mezar bulunmakta. İmar planında yeşil alan gösterilmiş. Yolun alt bölümüne apartmanlar dikildi. Ancak, bunların tamamının mezarların üzerine yapıldı diyemem. Yanından kıyısından birkaç mezar temel altında kalmış olabilir. Bu mezarların tamamanın naklinin de sözkonusu olacağını sanamıyorum. Hangi birinin sahibi bulunsun. Çoğu sahipsiz. O yüzden mezarlığa başka binaların yapılmaması, mezarların korunması için mezarlığın etrafı çevrilsin, koruma altına alınsın' dedi.

'Nakilde yardımcı oluruz'
Mezarlıkta apartman dikilmesi skandalının suçlusunun 1986'da Adana'nın tek belediyelik olduğu dönemde imar planını yapan kişiler olduğunu söyleyen Çukurova Belediye Başkanı Yıldıray Arıkan, kendilerinin imar durumuna göre inşaat izni verdiklerini belirterek, 'Kanunen yaptığımızda da bir yanlışlık yok' diyerek mağdur olan kişilere mezar nakillerinde yardımcı olacaklarını söylemişti.(GAZETÜRK-Neşet KARADAĞ)

YAZARLAR

19.5° / 8.9°