Hakim bu davada vicdan muhasebesi yaptı ve
Manşet Haber 18.08.2012 23:05:33 0

Hakim bu davada vicdan muhasebesi yaptı ve

Hakim bu davada vicdan muhasebesi yaptı ve


Hırsızlık yapan bir kadını hakim affetti


Adana'da kız bebeği için annesi ve iki erkek kardeşiyle bir marketten birkaç kez toplam 12 kutu mama çaldığı iddia edilen 20 yaşındaki Gülşen T. ile erkek kardeşleri delil yetersizliğinden beraat ederken, elbisesinin altından 4 kutu mama çıkan annesi 53 yaşındaki Nejla Ö.'ya ise hakim, 'torununun aç kalmaması için mama çalması' nedeniyle vicdanen ceza vermedi.

ANNEANNENİN ELBİSESİNİN ALTINDAN 4 KUTU MAMA ÇIKTI

Çukurova ilçesindeki bazı marketlerde mama hırsızlığının artması üzerine Hırsızlık Bürosu ekipleri, marketlerde önlem aldı. Polisler, marketlerdeki güvenlik kameralarının açısını mama reyonlarına sabitleyip, müşteri hareketlerini izlemeye başladı. 4 Aralık 2011 günü akşam saatlerinde 2'si kadın 4 kişi mama reyonuna yaklaştı. Kadınlardan birisi 4 mamayı alıp elbisesinin altına koyarken, diğerleri de güvenlik kamerası ile güvenlik görevlilerinin hırsızlığı fark etmemesi için kadının etrafını kapattı. Hırsızlığın görüntülenmesi üzerine polisler, market dışına çıkarak mama hırsızı zanlılarını beklemeye başladı. Kasadan para ödemeden elbisesinin altında 4 kutu mama ile çıkan 53 yaşındaki Nejla Ö., kızı Gülşen T. ve oğulları 24 yaşındaki Mehmet ve 22 yaşındaki Murat Ö. suçüstü yakalandı. Ailenin sorgularında daha önce de değişik marketlerden toplam 12 kutu mama çaldıkları saptandı.

5'ER YIL HAPİSLERİ İSTENİYORDU

Sevk edildikleri adliyede tutuksuz yargılanmak için serbest bırakılan mama hırsızı aile fertleri hakkında yargılandıkları Adana 4. Asliye Ceza Mahkemesi'nde karar verildi. 5'er yıl hapis cezası ile cezalandırılmaları istenen mama hırsızı aile fertlerinden anne Gülşen T. emniyetteki ifadesinde suçunu kabul edip, 'Bebeğime mama alacak paramız yoktu. Bebeğimin aç kalmaması için çalmak zorunda kaldık. Marketlerden başka bir şey almadık. Yoksulluktan yaptık. Market sahipleri bizi affetsin' derken, mahkemede ise suçlamayı kabul etmedi.

ANNEANNE: ELİMDE BİR MAMA VARDI

Gülşen T.'nin erkek kardeşleri de suçsuz olduklarını iddia ederken, annesi Nejla Ö. ise, elinde bir küçük bebek maması bulunduğunu ifade ederek, 'Kasanın kalabalık olması ve dalgınlık nedeniyle bu mamanın parasını ödemeden dışarı çıktım. O anda 10-15 kişi üzerimize geldi. Biz de korkumuzdan kaçtık. Elimdeki mamayı da kaçarken attığımızdan iade edemedik. Belirtildiği gibi 12 adet bebek maması çalmadık' dedi. Hakim, Gülşen T. ile 2 erkek kardeşı hakkında mama çaldıklarıyla ilgili kesin ve inandırıcı delil bulunmadığı için beraat kararı verdi. Hakim, sanık Nejla Ö.'nün ise torunu için mama çalarken yakalandığına, bu olaydan önceki mama hırsızlığı olaylarına ise karıştığına dair delil elde edilemediğine kanaat getirdi. Hakim, daha önceki mama hırsızlıklarından anneanne Nejla Ö.'nün beraatine karar verirken, aç olan torununun karnını doyurabilmek için 1 mama çalması ile ilgili suçta vicdanen ceza verilmemesine karar verdi.

'VİCDANİ KANI BU ŞEKİLDE OLUŞMUŞTUR'

Hakim, gerekçeli kararında ise, '...sanık Nejla Ö.'nün torunu için bebek maması çalmaktan dolayı malın değerinin pek az oluşunu ve niteliği gözönüne alınarak TCK'nın 145/1. maddesine uyarınca ceza vermekten vazgeçilmesine karar vermek gerekmiş, vicdani kanı bu şekilde oluşmuştur' dedi.

TCK 145 NE DİYOR?

TCK'nın 145. maddesi şöyle:

'Hırsızlık suçunun konusunu oluşturan malın değerinin azlığı nedeniyle, verilecek cezada indirim yapılabileceği gibi, suçun işleniş şekli ve özellikleri de göz önünde bulundurularak, ceza vermekten de vazgeçilebilir.'(HABERTÜRK-Neşet KARADAĞ)

 

YAZARLAR

38.6° / 24.6°