Hepimiz Engelli Adayıyız
Manşet Haber 3.12.2012 20:06:40 0

Hepimiz Engelli Adayıyız

Hepimiz Engelli Adayıyız

Adana(Ulus)--CHP Parti Meclisi Üyesi Gökçe Pişkin, engelleri kaldırmanın insanlık borcu olduğunu belirterek,” Unutmayalım ki, hepimiz engelli adayıyız. Engellileri eve mahkum etmek, çağdaş Türkiye'nin gelecek vizyonuna uygun düşmemektedir.” dedi.

Engellilerin 3 Aralık, Dünya Engelliler Günü nedeniyle hatırlandığına dikkat çeken Gökçe Pişkin, tüm dünyada engellilerin, toplumun bir parçası olmasına rağmen, engellilere yönelik politikaların azlığından onları hayatın içerisinde kısıtlı yaptığını kaydetti. CHP PM Üyesi Pişkin, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Türkiye nüfusunun %12'sini teşkil eden Engellilere yönelik uygulama aksaklıkları ve yetersiz politikalar onları toplumdan soyutlamaktadır.  Ülkemizdeki engellilerin yalnızca %7.7 si lise ve üniversite eğitimi almaktadır. Okur yazar oranlarına baktığımızda ise %40'lık bir seviyeye sahip olan Engelliler, bu ülkede eşit vatandaşlık haklarına sahip olamamaktadır.

Kendilerine yönelik kullanılan dille başlayan yanlışlıklar, eğitim hayatından mahrum kalma, iş hayatına atılma gibi alanlarda devam etmektedir. Engelli Memur Adayı Sınavı yapan devlet, okul binasında üçüncü dördüncü katlarını engellilere ayırmak suretiyle konuya ne şekilde yaklaştığını göstermiştir.

ENGELLİ KOTASINA UYULMUYOR

Engelli çalıştırma kotası  tüm iş kollarında yasalarca tanınmasına rağmen, başta devlet bu kotaları dolduramamış; engellileri öteki yapmıştır. Yalnızca kamuda 2 milyon çalışanın yüzde üçüne denk gelen 60 bin engelli çalıştırılma zorunluluğuna karşın bu oranın üçte birinin dolu olması engellileri yine eve kapatmaktadır.

En başta, vicdanın özrü olmaz diyerek toplumun bir bütün olduğunu, herkesin bu bütünlük içerisinde insanca yaşaması gerektiğini vurguluyoruz. Engelleri kaldırmak, hepimizin insanlık borcudur.

HEPİMİZ ENGELLİ ADAYIYIZ

Unutmayalım ki, hepimiz engelli adayıyız. Engellileri eve mahkum etmek, çağdaş Türkiye'nin gelecek vizyonuna uygun düşmemektedir.

Bu dileklerle engelli yurttaşlarımızın bugünlerini kutlarken toplumun bir bütün olarak mücadele etmesi gerektiğinin altını çiziyoruz.”

 

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

28.4° / 17.3°