Hidrojen gazı üretimine hazırlık
Manşet Haber 4.12.2012 01:53:41 0

Hidrojen gazı üretimine hazırlık

Hidrojen gazı üretimine hazırlık

Adanalı mucit Turgay Kamışlı’nın, uzun çalışmalarının sonunda dünya literatüründe bir benzeri olmayan buluşu üretim aşamasına geldi.

Geriye dönüşümü olmayan atıklardan hidrojen gazı üreten Kamışlı, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın daveti üzerine Ankara’ya gitti. ODTÜ’den Prof. Dr. Ali Kalkanlı, Selçuk Üniversitesinden Prof. Dr. F. Mehmet Botsalı ve Türkiye Hidrojen Araştırma Enstitüsünden Dr. Kimyager Osman Malik Atanur ile birlikte Ekonomi Bakanlığına çağrılan Turgay Kamışlı, Bakan Yardımcısı Mustafa Sever ile görüşme yaptı. Bakan Yardımcısı Mustafa Sever, Bakan Zafer Çağlayan’ın konuya hassasiyetle baktığını, Bakanlık olarak her türlü desteği sağlayacaklarını söyledi. Turgay Kamışlı da, “Enerjinin, bilhassa hidrojen gazının, ülkemize çok büyük katkıları olacaktır” ifadesini kullandı. Hidrojen enerjisinin askeri ve sivil amaçlı stratejik bir güç olduğunu da vurgulayan Kamışlı, devletimizin illerdeki birimlerinin yeterli duyarlılığı göstermediklerini söyledi. ODTÜ’den Prof. Dr. Ali Kalkanlı da, üniversite olarak bu projenin arkasında olduklarını, reaktörlerin çalıştığını ve onlarca üniversitedeki bilim adamlarının bu projeye destek verdiklerini belirtti.

 

BAŞBAKAN’DA KATILACAK

 

TÜMSİAD  üyesi Turgay Kamışlı ayrıca, 6-7-8 Aralık 2012 tarihleri arasında Başbakan, Ekonomi Bakanı, Kalkınma Bakanı, AB Bakanının da yer alacağı Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)’nin, İstanbul Kongre Merkezinde düzenlediği“ Türkiye İnovasyon Haftasına”  katılacak. Programa, ayrıca yurtiçi ve yurtdışından yüzlerce bilim adamının davet edildiği, 32 üniversiteden 102 projenin sergileneceği ve 70 Ar-Ge Merkezinden 54 stant açacağı bildirildi.  Kamışlı da artık üretim safhasına gelen buluşunun (Çalışır reaktörlerinin) sergilenmesi için yapılan daveti memnuniyetle karşıladığını söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a da projesini sunacağını belirten Kamışlı, hidrojen gazının geleceğin yakıt enerjisi olduğunu ve ülkemiz ekonomisine çok büyük katkısı olacağını vurguladı.

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

24.5° / 14.3°