İhracat elemanları yetiştiriliyor
Manşet Haber 16.02.2014 18:31:48 0

İhracat elemanları yetiştiriliyor

İhracat elemanları yetiştiriliyor

zeki_kivans_asoAdana Sanayi Odası (ADASO) ve Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) işbirliğiyle düzenlenen “Sertifikalı A’dan Z’ye Dış Ticaret Eğitim Programı” başladı.

Eğitim programının açılışında konuşan Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, ihracatın ülke kalkınmasında stratejik öneme sahip olduğunu belirterek, ihracatın artırılması için öncelikli olarak sanayi firmalarına yetişmiş ihracat elemanı kazandırılmasını hedeflediklerini söyledi.

Kıvanç, “Adana’nın ihracat potansiyelinin artırılarak hak ettiği yere gelmesi, 2023 yılı hedefleri arasında bulunan 500 milyar dolarlık ihracatın gerçekleştirilmesine katkı koymak amacıyla Adana firmalarımızın ihracata daha çok yönelmelerini teşvik etmek, ihracata yeni firmalar kazandırılmasına katkı sağlamaya çalışıyoruz” dedi.

İHRACAT STRATEJİK ÖNEME SAHİP

Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, küreselleşen dünya pazarlarında ülke kalkınması için ihracatın stratejik öneme sahip bulunduğunu, acımasız rekabetin yaşandığı günümüzde satmak için üretimin yeterli olmadığını, fiyat ve kalitenin yanı sıra tüketicilerin özel taleplerinin ürünün satılmasında etkin rol oynamaya başladığını vurguladı.

Dış ticarette düzenlemelerin daha karmaşık, yaptırımların ise daha ağır olduğuna dikkati çeken Kıvanç, işlemlerdeki hata ve gecikmelerin firmaların yurtdışındaki ticari ilişkilerini doğrudan etkilediğini bildirdi. Kıvanç, dünya ticaretinde söz sahibi olunabilmesi için uluslar arası ticaret süreçlerine hakim olunması gerektiğini kaydetti.

ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, piyasada genellikle tek bir eğitmen tarafından verilen bu eğitimlerin maliyetinin kişi başı ortalama bin 500 lira civarında olmasına rağmen, konusunda uzman 12 eğitmen tarafından gerçekleştirilecek bu eğitimi üye firmalarımıza ücretsiz olarak sunabilmenin gururu ve mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Kıvanç, Akdeniz İhracatçı Birliği ile stratejik ortaklık içinde yürütülen etkinliğin Adana’daki diğer kurum ve kuruluşların da yeni işbirlikleri geliştirmelerine örnek olmasını arzu ettiğini sözlerine ekledi.

Adana Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen “Sertifikalı A’dan Z’ye Dış Ticaret Eğitim Programı”nda ilk ders, İzmir Yaşar Üniversitesi Öğretim Üyesi Öğretim Görevlisi Gümrük Müşaviri Ahmet Özken tarafından verildi.

Toplam 66 saat eğitimin verileceği 3 haftalık kurs sonunda, eğitimin en az yüzde 80’ine devam eden ve başarılı olan katılımcılara sertifika verileceği eğitim programında katılımcı sayısı, yoğun talep nedeniyle hedeflenenin üzerine çıkarıldı.

 

YAZARLAR

19.5° / 8.9°