<strong>İHTİYAÇ DIŞI ESTETİK UYGULAMALAR RUHSAL SORUNLARI İŞARET EDİYOR!</strong>
Manşet Haber 18.09.2023 08:22:14 0

İHTİYAÇ DIŞI ESTETİK UYGULAMALAR RUHSAL SORUNLARI İŞARET EDİYOR!

İHTİYAÇ DIŞI ESTETİK UYGULAMALAR RUHSAL SORUNLARI İŞARET EDİYOR!


Fiziksel bir soruna sahip bireylerin özgüveninin olumsuz etkilenebileceğini belirten uzmanlar bu gibi durumlarda estetik müdahalelerin bireyin benlik saygısını desteklemek adına uygun olabileceğini söylüyor. Ancak endişe uyandıran estetik uygulamaların varlığına da değinen  Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, “Bireyin ihtiyacı dışında, sağlığını olumsuz etkileyecek düzeyde, maddi imkanlarını zorlayarak, birtakım duygusal dalgalanmaların etkisinde veya çarpıtılmış bir güzellik anlayışının peşinde ve en nihayetinde estetikten uzak bir görünüme sahip olunmasına yol açan ‘sağlıksız’ taleplerdir.” açıklamasını yaptı.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, estetik müdahalelerin sadece kadınlar tarafından yoğun ilgi görmediğini ifade ederek, konunun kadın-erkek gereksinimleri çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Bireyin temel öz bakım gereksinimlerini (dış görünüşünü, temizliğini, yerine ve zamanına uygun giyimini) ihmal etmesinin ruhsal sorunlar açısından bir işaret olabilirken, bakımı ve dış görünüşü ile aşırı uğraşlarının da soru işaretleri oluşturabildiğini anlatan Bal, şöyle devam etti:

“Birey fiziksel bir soruna sahipse veya fiziksel görünümüne dair hoşnut olmadığı bir durum söz konusu ise bu durum özgüvenini olumsuz etkileyebilir. Bu noktada medikal estetik uzmanı ve ruh sağlığı profesyoneli ile değerlendirme sonucunda yapılacak estetik müdahaleler bireyin benlik saygısını desteklemek adına uygun bir adım olabilir.”

Maddi imkanları zorlayarak estetik yaptırmak sağlıksız bir durum

Endişe uyandıran estetik uygulamalara değinen Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, “Bireyin ihtiyacı dışında, giderek artan biçimde, sağlığını olumsuz etkileyecek düzeyde, maddi imkanlarını zorlayarak, birtakım duygusal dalgalanmaların etkisinde veya çarpıtılmış bir güzellik anlayışının peşinde ve en nihayetinde estetikten uzak bir görünüme sahip olunmasına yol açan ‘sağlıksız’ taleplerdir.” dedi.

Bal, bireylerin zaman zaman değişime ihtiyaç duyabileceğini de kaydederek, şöyle devam etti:

“Bazen yaşam koşullarında, bazen alışkanlıklarında bazen de dış görünümlerinde değişime ihtiyaç duyabilirler. Bu değişim kimi zaman bir ihtiyaçtan kaynaklıdır, kimi zaman da yeterince değerlendirilmemiş tetikleyicilerin etkisindedir.”

Kişiler eksik, yetersiz, kusurlu olma algısına kapılabiliyor

Bireyin kendine sahip olduğundan çok farklı bir ‘ideal’ tanımladığında ve bu tanıma uymadığını düşündüğünde eksik, yetersiz, kusurlu olma algısına kapılabileceğine dikkat çeken Bal, “Kişilik değerini; güzel ve herkes gibi olma, ideali yakalama ile oluşturacağını düşünerek estetik değişimler ile meşgul olabilir. Ait olmak istediği toplumda kabul görmek ve onaylanmak için de ‘standart’ olanı yakalama çabası çok da şaşırtıcı değildir.” açıklamasını yaptı.

“Estetik işlemlerde de değişime dair bir doyumsuzluktan söz ediyorsak, yapılan hiçbir müdahale bizi uzun süre iyi hissettirmiyorsa, fiziksel ve duygusal olarak tatmin etmiyorsa, artık görünenin ardındaki meseleleri ele alma vaktimiz çoktan gelmiştir.” diyen Bal, “Olmaya çalıştığımız kişiye, içine olduğumuz çevreye, bulunduğumuz yere, sürdürdüğümüz ilişkilere ve sahip olduğumuz bedene dair sorunlar tüm hayatımızı etkisi altına almış gözükmektedir.” şeklinde konuştu.

Beden algısı bozukluğu yaşayan biri ne kadar çok estetik operasyon geçirse de tatmin olmuyor

Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, ‘beden algısı’ kavramına değinerek şunları dile getirdi:

“Asıl mesele göz ardı edildiğinde, örneğin beden algısı bozukluğu yaşayan biri ne kadar çok estetik operasyon geçirse de tatmin olmayacaktır. Duygudurum bozukluğu yaşayan biri manik atağın etkisinde hızlı bir karar ile estetik müdahale yaptırabilir. Gerçekliği değerlendirme yetisinde sorun yaşayan, psikotik atak geçiren birey ise takıntılı biçimde bir dizi estetik operasyon geçirse de zihninde tahayyül ettiği sorunun bir türlü giderilmediğini düşünerek bu davranışı tekrarlayabilir. Depresyondaki bir kimse hayatını, dünyayı daha karamsar bir gözle değerlendirirken iyi olma çabasıyla benzer müdahalelerde bulunabilir. Hatta saçında küçük bir değişiklik yapan kimselere karşı depresyon yakıştırmalarının yapılması toplumda oldukça yaygındır.”

Sosyal medyada tanınmış kişilere benzemeye çalışmak estetik uygulamaları artırıyor

Çeşitli mecraların insan davranışları üzerindeki etkisine dikkat çeken Bal, “Özellikle sosyal medyada göz önünde bulunan tanınmış kişilerle yakınlık kurma çabasında olan geniş bir kitle var. Toplum tarafından kabul gördüğü düşünülen bir kimse gibi görünmeye çalışarak popüler olanı uygulama ve böylece aidiyet hissetme veya ‘diğerleri’nden geri kalmama gibi sebepler bu tip uygulamaların yaygınlığını arttırmaktadır.” dedi.

Uzmanlar tarafından değerlendirilen ve uygun görülen estetik müdahalelerin bireyin fiziksel veya ruhsal açıdan iyi olma halini desteklediğini belirten Bal, “Başvuru sebepleri yeterince araştırılmayan estetik işlemler ise bu taleplerin altında yatan birincil sağlık sorunlarını besleyebilir.” diyerek sözlerini tamamladı.Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

40.4° / 25.6°