İlk Kadın Bakana büst
Manşet Haber 9.03.2013 23:53:01 0

İlk Kadın Bakana büst

İlk Kadın Bakana büst

Adana(Ulus)--Eski Devlet Bakanlarından ve Adana Milletvekillerinden İmren Aykut’un Türk Kadınlar Birliği tarafından yaptırılan büstü Zübeyde Hanım Parkı’na dikildi.

imrenaykut_bustBüstün açılış töreninde konuşan Türk Kadınlar Birliği Adana Şube Başkanı Ayşe Birgölge, İmren Aykut’un seçilmiş ilk kadın bakan olması dolayısıyla böyle bir büst hazırladıklarını söyledi.

Büstün parka konulmasına izin vermesinden dolayı Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür eden Ayşe Birgölge, “Onların katkı ve izinleriyle bu büstü buraya koyduk. Bu büstdemokratikleşmeninbirsembolü.Bu büstkadınlarınneleryapabileceğininsembolü” dedi.

Ayse Birgölge, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz’dan kadın sığınma evi talebind ebulunarak, Adana’yı kadın dostu il ilan etmek istediklerinii fade etti.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı NerminAkay da, talepleri Zihni Aldırmaz’a iletme sözü verdiği konuşmasına şöyle devam etti:

“Zaten birkaç yıl önce Büyükşehir Belediyesi olarak Huzurevi bahçesinde inşa ettiğimiz konukevi halen Sosyal Hizmetler tarafından işletilmekte. 2. Konuk evi projesi için çalışmalarımız devam ediyor. Başkanımız hanımlara her zaman güvenen, inanan ve değerli hissettiren bir belediye başkanı. Sevgili İmren Aykut Türkiye’nin seçilmiş ilk kadın bakanı ve Adanalı olması dolayısıyla gurur kaynağımız. Emeği geçen Kent Konseyi ve Türk Kadınlar Birliğine çok teşekkü rediyorum.”

Büstünün açılışı yapılan eski Devlet Bakanlarından İmren Aykut da anlamlı bir gün yaşadığını ve çok heyecanlı olduğunu söyledi. Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz’a teşekkür eden İmren Aykut, “21 Aralık 1987’de 46. Hükümette sizlerin de oylarıyla politik kadrod abakanlık görevi verildi. Böylece demokrasimizin bir eksiği, bir arızası ortadan kalkmış oldu. Bu sebeple bugün gerçekleşen bu tören önemli ve tarihi bir olaydır. Bu büst demokrasinin bir kanıtıdır. Bir Adanalı olarak sizlerin sayesinde bu onurlu şerefi taşımaktan onur duymaktayım” şeklindekonuştu.

 

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

16.5° / 10.5°