İNCE: SANDIĞI KOYALIM PARTİ AYAĞA KALKAR
Manşet Haber 4.10.2018 12:28:30 0

İNCE: SANDIĞI KOYALIM PARTİ AYAĞA KALKAR

İNCE: SANDIĞI KOYALIM PARTİ AYAĞA KALKAR

CHP’nin 24 Haziran’da cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce, 31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlerde davet gelsin ya da gelmesin CHP için çalışacağını belirtirken, bu konuda bugüne kadar kendisiyle herhangi bir temas kurulmadığını söyledi. İnce, büyük kentlerde üyelerin önüne sandığın konulması durumunda CHP’nin ayağa kalkacağını belirtti.
24 Haziran seçimlerinde CHP’nin cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce , yerel seçimler, MHP’nin af teklifi ve CHP’nin yerel seçim çalışmalarına ilişkin konuları Cumhuriyet Gazetesi’ne değerlendirdi. İnce’nin yaptığı açıklamalar özetle şöyle:
-Sandığı koyalım parti ayağa kalkar: İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Mersin, Adana, Antalya’ya sandığı koyalım. Parti ayağa kalkar. İnanıyorum buna 89’da bunun örneği var. 259 bin kişi hata yapamaz. Oradan doğru sonuç çıkar. Şuna katılmıyorum: Ekonomik kriz var, şimdi faturalar ödenmeyecek. Kışın bitiminde ekonomi dip yapacak ve oylar CHP’ye akacak. Bu hayal. Sen gereğini yapmalısın. Türkiye’de demokrasi yok diyorsak, önce CHP’de demokrasiyi var etmeliyiz. ‘Benim partim 259 bin kişinin önüne sandığı koydu buradan aday çıkardı’ dersek inandırıcı oluruz. İstanbul’da 259 bin kişi adayı seçtiğinde onu ben seçtim diyecek, benim adayım diyecek. Atama birisi olmayacak. Biz çıkış olabiliriz. Nefes aldırabiliriz, Türkiye’ye de partiye de...
- CHP’li üyeleri harekete geçirmeliyiz: Üretimi ayağa kaldıracak bir yapıyı düzgün anlatmalıyız. Bunu başarabiliriz. 51 günde yüzde 31 yaptık. Şimdi 150 gün var. Büyük kentlerde İstanbul, Ankara, Mersin, Adana, Bursa’da bir değişim rüzgârı estirebilirsek bu olabilir. Değişim rüzgârını estirebilmenin yolu önce evin içidir. Yani partinin kayıtlı üyelerini harekete geçirmeden sokağı harekete geçiremeyiz. Sandığı koyacağız, delegelerle değil, üyelerle önseçim yapacağız. Şu da olabilir: Bir başka parti, “Biz CHP’nin adayını burada destekleyeceğiz” derse, o partinin üyeleri de oy kullanabilir. Sakıncası yok. Anket yapmıyoruz, anketlerden AKP kadar çok yararlanmıyoruz. Örgütün gücünden yararlanalım.
-250 bin kişi belirlerse hata payı düşer: Aday üzerinde ittifak yaklaşımında bir kişiye kalıyor. Yani bir kişi belirleyecek adayı. Bir kişinin belirlemesinde hata payı yüksektir ama 250 bin kişi belirlerse hata payı düşer. İstanbul’da son milletvekili seçiminde AKP’nin oyu yüzde 42, CHP’nin yüzde 37. Alınabilir o seçim. Ama önce 250 bin kişiyi harekete geçirmek lazım.
-Kendim için değil, parti için istiyorum: (‘Sizin için İstanbul adaylığı dile getiriliyor’ sorusu üzerine:) Benim böyle bir talebim yok. Konuşulmasının da bir sakıncası yok. Sandık konulursa oradan doğru aday çıkacaktır. (Sandık konulursa İstanbul için aday adayı olacak mısınız? sorusu üzerine de) Ben bir ilkeyi ortaya koyuyorum. Kişiyi tartışmıyorum. Sandık konulacak mı, konulmayacak mı önce onu bir görmek lazım. Sandık konulursa en doğru adayın örgüt tarafından belirleneceğini düşünüyorum. Kendim için istemiyorum, parti için istiyorum.

YAZARLAR

36.3° / 23.2°