İŞKAD projesini okullarda tanıtıyor
Manşet Haber 21.11.2012 23:16:38 0

İŞKAD projesini okullarda tanıtıyor

İŞKAD projesini okullarda tanıtıyor

“Kızlarımız üretsin, istihdam yaratsın”

Adana İş Kadınları Derneği’nin Türkiye’deki kadın girişimciliğinin artması için hazırladığı “Kızlarımız Girişimci Olsun” Projesinin üçüncü buluşması Şehit Temel Cingöz Anadolu Lisesi’nde gerçekleşti.

İŞKAD Başkanı Av. Elif Doğan Türkmen, kız öğrencilere kendi işlerinin sahibi olmaları yönünde tavsiyelerde bulunarak, “Geleceğimiz oluşturacak olan sizsiniz ve Türkiye’nin girişimci kadınlara ihtiyacı var. Maaşla çalışmayı değil kendi işinizin patronu olup, üretmeyi ve istihdam yaratmayı hedefleyin” dedi.

İŞKAD Yönetim Kurulu ve üyeleri “Kızlarımız Girişimci Olsun” projesi kapsamında Kız Lisesi ve Paksoy Lisesi’nden sonra Şehit Temel Cingöz Anadolu Lisesi’nin kız öğrencileriyle bir araya geldi. Toplantının açış konuşmasını yapan İŞKAD Üyesi Esin Parlak, projeyle gençlerin istihdam edilen yerine istihdam yaratan olabilmeleri yolunda ışık tutmak istediklerini belirtti. Parlak, “Tek arzumuz sizin ufkunuzu açmak, hayal kurduğunuz iş hayatınızın sizden uzat olmadığını göstermeye çalışmaktır” diye konuştu

Türkiye’deki ve Adana’daki girişimci kadın sayının artması için burada olduklarını dile getiren İŞKAD Başkanı Elif Doğan Türkmen, salondaki kız öğrencilere seslenerek, “Bu salonda oturan arkadaşlarımız girişimci olmak için geç kalmış değilsiniz. Yeter ki iş sahibi olmayı kafanıza koyun” şeklinde konuştu.

“YETER Kİ İSTEYİN”

Gelecek yıl okullarda girişimcilik kulüpleri kurarak girişimciliği artırma yolundaki çalışmaların boyutunu genişleteceklerini dile getiren Av. Türkmen, öğrencilerin çoğunun girişimciliği bilmediğini ifade etti. “Girişimcilik bir şeyler üretmek, satmak ve istihdam sağlamaktır” diyen Av. Türkmen, kızların maaşla çalışan değil patron olmayı hedeflemesi gerektiğini kaydetti. Av. Türkmen, “Kendi işinizin sahibi olun. Türkiye’nin girişimci kadın sayısının artmasına ihtiyacı var. Yeterki isteyin, hedefinizi belirleyin ve çalışın. Geleceğimizi oluşturacak olan sizsiniz. Buradan bir kızımız bile yarın girişimci olsa biz bundan mutluluk duyarız” dedi.

“İŞİNİZİ SEVEREK YAPIN”

Şehit Temel Cingöz Anadolu Lisesi mezunlarından olan İŞKAD Genel Sekreteri Canan Onatça Dolmuş da iş yaşamında başarılı olmanın yollarını kız öğrencilere anlattı. Dolmuş öğrencilere, “Öncelikle bir hedefiniz olmalı. Bu hedef doğrultusunda çalışın ve sevdiğiniz mesleği yapın. İşinize odaklanın, işinizi severek yapın ve para kazanın. Üniversiteyi kazandıktan sonda da kendinizi sürekli geliştirin. Mutlaka yabancı dil öğrenin. Özellikle İngilizce’yi ana diliniz gibi konuşabilmelisiniz. İş yaşamına üniversitedeyken başlayın. Sektörü koklayın, hobileriniz olsun. Sosyal sorumluluk projelerinde yer alın ve sivil toplum örgütlerine katılın” şeklinde tavsiyelerde bulundu.

İŞKAD’ın Adana’nın ve Türkiye’nin geleceğini düşünerek okullarına kadar geldiğini vurgulayan Okul Müdürü İbrahim Geçioğlu da İŞKAD Başkanı Av. Elif Doğan Türkmen’e teşekkür belgesi verip öğrencilerin öykü ve denemelerinden oluşan Gergef adlı kitabı armağan etti. Mezunlar Derneği de eski mezunlarından Canan Onatça Dolmuş’a çiçek verdi.

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

36.6° / 23.4°