İsmet İnönü Adana’da anıldı
Manşet Haber 26.12.2012 16:28:28 0

İsmet İnönü Adana’da anıldı

İsmet İnönü Adana’da anıldı

Büyük Önder Atatürk’ün silah arkadaşı, CHP’nin 2. Genel Başkanı, 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü  ölümünün 39. yıldönümünde Adana’da anıldı.

Cumhuriyet Halk Partisi İl binası önünde toplanan CHP korteji, İnönü Parkı’ndaki İsmet İnönü Anıtına yürüdü ve karanfil bıraktı.  İl Başkanı Orhan Sümer, İsmet İnönü’nün, ülkesi için birkaç ömre sığacak işler yaptığını söyledi.

Orhan Sümer sözlerini şöyle sürdürdü:

“Emperyalist güçlere karşı ulusal kurtuluş savaşının kazanılmasındaki başarıları ile Cumhuriyetin kuruluşunda üstlendiği önemli görevler ve de henüz 39 yaşındayken Lozan’da zorlu mücadelelere önderlik ederek, ödün vermeden ülkenin geleceği için en iyi sonucu almamızı da yine İsmet İnönü sağlamıştır. Cumhuriyetin kuruluşuyla birlikte ülkemizin inşasında, Atatürk’le birlikte devrimlerin gerçekleştirilmesi için büyük çaba harcamış, ayrıca ülkemizi 2. Dünya Savaşı’na sokmayarak toprak bütünlüğümüzü korumuştur. Demokratik rejime geçişteki kararlı tutumuyla da, çok partili yaşama geçiş gibi tarihi kararlara da imza atmıştır.”

ismet_anildiİsmet İnönü’nün eksikliğinin bugün çok daha fazla hissedildiğini ifade eden Orhan Sümer, “Çünkü ‘Bu ülkede namuslular da en az namussuzlar kadar cesur olmalıdır’ sözünü okurken ülkemizdeki namuslu vatandaşların yaşamın her alanında, toplumun her kesiminde bulunmasının ne denli önemli olduğunu bir kez daha görüyoruz. Büyük devlet adamı; seni kaybedişimizin 39. yılında Cumhuriyet Halk Partisi Adana İl Örgütü olarak 89 yıllık yaşamına birkaç ömre sığacak kadar hizmet sunduğu biliyor, seni özlem ve saygıyla anıyoruz” şeklinde konuştu

 

 

 

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

24.5° / 14.3°