Jeoleji öğrencileri Krom madenlerinde
Manşet Haber 14.11.2012 17:34:09 0

Jeoleji öğrencileri Krom madenlerinde

Jeoleji öğrencileri Krom madenlerinde

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Adana Şubesi Çukurova Üniversitesi Jeoloji Bölümü 3. Sınıf öğrencileri için ülkemizin maden ihracatında ilk sıralarda bulunan Krom madenine teknik gezi düzenledi.

Mersin Fındıkpınarı Koyunoğlu Krom madenine düzenlenen geziye JMO Adana Şube Başkanı Dr. Mehmet Tatar, JMO Adana Şube Yönetim Kurulu Üyesi ve ÇÜ. Jeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Akyıldız, Araştırma Görevlisi Burcu Gören ve bölüm öğrencileri katıldı.

JMO Adana Şube Başkanı Dr. Mehmet Tatar,” Biz Jeoloji Mühendisleri Odası olarak mesleğimiz ve meslektaşlarımızın yasal, ekonomik, siyasal ve eğitim vb. konularda sahip çıkarak destek olduğumuz gibi, gelecekte de jeoloji mühendisi olacak öğrencilerimizin okulda teorik olarak aldıkları bilgileri pekiştirmek adına ders konularına göre yerinde uygulamalı eğitim görmeleri için maden yataklarına (krom, demir, kurşun-çinko, mermer, taş ocakları), barajlara, otoyol inşaatları, fabrikalara (çimento, demirçelik, atermit, döküm) teknik geziler düzenliyoruz. Bu gezilerimiz periyodik olarak devam etmektedir. Bu tür etkinliklerin olması üniversite – meslek odası ilişkilerini güçlendirdiği gibi öğrencilerimizin mesleki olarak gelişimine katkı sağladığını görmekteyiz. Krom madenine yaptığımız teknik gezi de bunun bir göstergesidir. Jeoloji Mühendisleri Odası üyelerine ve siz öğrencilerimize bu gün olduğu gibi gelecekte de katkı vermeye devam edecektir. Hepinize üstün başarılar diliyorum” dedi.

JMO Adana Şube Yönetim Kurulu Üyesi ve ÇÜ. Jeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Akyıldız,”Jeoloji Mühendisliğinin temeli doğayı tanımak ve bunları yorumlamaktır. Bu nedenle Jeoloji Mühendisliği eğitimi genelde arazide uygulamaya dayanmaktadır. Bunu içinde Öğrencilerimizin  bölgede yüzeyleyen kayaçları,  cevher minerallerini tanıması,  jeolojik sorunların tanınması ve çözüm üretilmesi ve Jeoloji Mühendisliğinin çalışma sahalarında neler yaptığını görmesi çok önemlidir. Bizler bu amaçla öğrenim süresi boyunca sık sık arazi gezileri ve kamp stajları ile bu olayları pekiştirmeye çalışıyoruz. Bu nedenle Çukurova Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü olarak, bölümümüz 3. Sınıf öğrencilerine vermiş olduğum, maden yatakları dersi kapsamında ülkemizin maden ihracatının ilk sıralarında bulunan krom cevherleşmesinin arazide nerede ve nasıl bulunabileceğini, nasıl çıkarıldığını ve bu çıkarılan kromun nasıl zenginleştirme işlemine tabi tutulduğunu uygulamalı olarak göstermek için Mersin-Fındıkpınarı Koyunoğlu krom işletmeleri’ ne jeoloji mühendisleri odasının da katkılarıyla bir teknik gezi düzenledik”

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

24.5° / 14.3°