Kadının üniversiteye ilk kabulü paneli
Manşet Haber 15.09.2012 00:03:06 0

Kadının üniversiteye ilk kabulü paneli

Kadının üniversiteye ilk kabulü paneli

Adana(Ulus)-- Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi, kadının 12 Eylül 1914'te üniversiteye ilk kabulü günü etkinliği panelinde bir araya geldi.
Adana Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi gurup sözcüsü Nihal Yelda Seçkin tarafından organize edilen panelde kadının 12 Eylül 1914'te üniversiteye ilk kabulü ile ilgili Psikolog Zeynep Serap Baltacı konuşmacı olarak yer aldı.
Z. Serap Baltacı 19. Yüzyılda tüm dünyada yaşanan ekonomik ve siyasal sistem değişikliğinin, Osmanlı’da da etkisini gösterdiğine dikkat çekerek şöyle konuştu:
“ Tanzimat sonrasının genel sorunsalı ''Bu devlet nasıl kurtulur?''a II. Meşrutiyet’te verilen cevap '' Bu devleti ancak eğitim ve öğretmenler kurtarır.''a dönüşmüştür. Meşrutiyet'in toplumsal anlayışında, toplumu dönüştürmenin yolunun ailenin yeniden yapılandırılmasından geçtiği, bununsa ancak eşit eğitimle sağlanabileceği düşüncesiyle kadın ve eğitim konusu önem kazanmıştır.
İnas Darülfünunu, kadının toplumlaştırılması ve nesillerin biyolojik ve kültürel yeniden üretimi sürecinde rol oynayacak annelerin, modern tekniklerle donatılmış iyi bir eğitimden geçmesi gerektiği fikriyle paralel olarak oluşturulmuştur.
7 Şubat 1914'te başlayan haftada dört gün 2 saat verilen ve oldukça kalabalık bir kadın grubu tarafından ilgiyle İnas Darülfünunu'nun açılışını izlemiştir. Resmi olarak 12 EYLÜL 1914'te Zeynep Hanım Konağı'nda açılan İNAS DARÜLFÜNUNU ' nun, öğrenim süresi 3 yıl olmuş ve ilk mezunlarını 1917 vermiştir. “

YAZARLAR

38.6° / 24.6°