Kadınlar, erkeklere meydan okudu!
Manşet Haber 2.03.2013 14:41:31 0

Kadınlar, erkeklere meydan okudu!

Kadınlar, erkeklere meydan okudu!

Adana(Ulus)--Adana’nın dış ticarette çok geri kaldığını söyleyen TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Esra Özden, “Erkeklerin yönettiği ekonomi ortada. Artık koltukları kadınlara bırakın” çağrısı yaptı

TOBB Adana Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Esra Özden, Gaziantep’in geçen yılı 10 milyar doların üzerinde dış ticaretle kapattığını, aynı alanda Adana’nın 5 milyar doları yakalayamadığını belirterek, “Kimse kusura bakmasın. Erkek egemen ekonomi yönetimiyle Adana’yı ancak buraya kadar getirebildiniz. Sanayiciliği bizden öğrenen bir kentin yarısı kadar dış satım yapamamış olmak zoruma gidiyor. Artık koltuklarınızı kadınlara bırakın. Bu işe bizim elimiz değsin” dedi.

 

BÜYÜME İÇİN İHRACAT

kadin_erkekmeydanSanayi Odası’ndaki TOBB Adana Kadın Girişimciler Kurulu’nun ilk toplantısının açılışında konuşan Başkan Özden, kenti büyütmenin ana yolunun ihracattan geçtiğini belirterek, “Dış ticareti artan Adana’da gelişen ekonomi spordan sanata kente nüfuz eder. Daha yaşanabilir bir Adana için uluslararası arenada iş yapan yeni girişimcilere ihtiyacımız var. Biz, KOSGEB’den Kalkınma Ajansımıza, meslek odalarımızdan yerel yönetimlerimizle iş birliği yaparak kente dinamizm kazandırmak istiyoruz” dedi.

 

KADINLAR FIRSATLARI KAÇIRMAMALI

Henüz krizi atlatamamış dünya ekonomisinde Avrupa’nın bu yıl sıfır büyüme hedeflediğini, Ortadoğu’nun daha sıkıntılı bir döneme girdiğini anlatan Özden, bütün bunlara rağmen Adana’yı dünyanın en şanslı kentleri arasında gördüğünü söyledi. Önümüzdeki 5 yılda Adana ve çevresinde gerçekleştirilecek yatırım bedelinin 50 milyar dolar olduğuna dikkat çeken TOBB Adana KGK Başkanı Esra Özden, “Bu yeni yatırımlar Adana’ya sadece nüfus artışı sağlamayacak. Alım gücü yüksek bir kesimin harcama yaptığı kenti de beraberinde getirecek. Nükleer santralden petrokimya tesisine, sağlık sektörüyle gelişen hastanelerden turizme, inşaata birçok alandaki atılımı yaşarsak hep birlikte göreceğiz. Burada görev alacak personelin eğlenceden gıdaya, eğitimden lüks tüketimine her türlü ihtiyacını karşılayacak yeni şirketlere ihtiyaç duyulacak. Mevcut işletmelerimizin ciro ve karlılığını artıracak bu yeni döneme iş kadınları olarak bizler hazırlıklı olmak zorundayız” diye konuştu.

 

KADINLARA İŞ DÜŞECEK

Yeni dönemde özel ana okulundan yemekçiliğe, seyahat acenteliğinden organizasyon sektörüne onlarca alanda hizmet sektöründe kadınlara iş düşeceğini belirten Özden, “’Erkeklerin başarılı olamadığı ortaklıklar, birleşmeler konusunda bizler neden başarılı olmayalım?” diye sordu. Adana Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Süleyman Gerdan da Türkiye’nin sayıca en büyük kadın girişimciler kurulunun Adana’da bulunmasının önemli bir avantaj olduğunu belirterek, “Çok donanımlı bir kurul gördüm ve gurur duydum. Zaten her zaman yanımızdaydınız. Meclislerimizde, meslek komitelerimizde daha fazla kadınla çalışmaktan mutlu olacağız” diye konuştu. Konuşmaların ardından profesyonel koç eğitmen Çağlar Çabuk, “Girişimci Liderlerin Yönetim Dinamikleri” konulu sunum yaptı.

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

37.6° / 24.9°