Kadınlar siyasette etkili olmak istiyor
GÜNCEL 19.01.2013 12:38:16 0

Kadınlar siyasette etkili olmak istiyor

Kadınlar siyasette etkili olmak istiyor

Kadın Adayları Destekleme Derneği Genel Başkanı Çiğdem Aydın’ın da katıldığı toplantıda, yerel yönetimlere seçilmiş kadınların yaşadıkları sorunlara değinildi.

Bosnalı Oteli’nde yapılan toplantıda; Çiğdem Aydın yerel yönetimlerde kadın sayısının artırılması için farklı hazırlık içerisinde olacaklarını belirterek, KADER halen ülkemizde 14 İl’de örgütlü bulunmaktadır. Bu illerde, toplantılar düzenleyerek yörel yönetimlerde halen binde 5 düzeyinde olan oranın daha üst seviyelere çıkarılması için çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Ülkemizde bulunan 1500 belediye başkanından sadece 5 tanesinin kadın olduğunu dile getiren Çiğdem Aydın, “Yerel yönetimlerde kadınlarımızın daha fazla yeralması için elimizden geleni yapıyoruz. Seçilmiş kadınların sorunları ve politikada kadınlara bakışın nasıl olması gerektiği konusunda aday olabilecek tüm kadınlarla ortak çalışmalar yapacağız” dedi.

Toplantıya katılan AK Parti Adana Milletvekili Fatoş Gürkan da yaptığı konuşmada, Sivil Toplum Örgütlerinin bugünkü durumu, 30 yıl önce gelişmiş olsaydı, kadınların ekonomide ve siyasette çok daha iyi yerlerde olacağına işaret ederek, kadınların siyasette daha aktif olarak ısrarla aday olmalarını istedi.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Hilal Dokuzcan da konuşmasında, kadınların siyasette daha fazla aktif olmaları için çaba sarfettiklerini belirterek, Kadınlarımız bulundukları her platformlarda yönetimlere aday olmak için yüreklerini ortaya koymalıdır. Parti olarak bu konuda yerel yönetimlerde kadın sayısının artması için çaba sarfediyoruz” diye konuştu.

Bu arada Belediye Meclis Üyesi Hatice Nazlı Yakıcı ve Asuman Tapanyiğit toplantıda söz alarak, yerel yönetimlerde bir bayan olarak karşılaştıkları sorunları dile getirdiler.

Yakıcı ve Tapanyiğit yaptıkları açıklamada, bazı belediyelerde kurulan Kadın – Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nun ihtisas komisyonu olması gerektiğini dile getirdiler.

Her iki kadın meclis üyesi; “İhtisas komisyonu olmazsa, laf olsun diye kurulmuş, hiçbir işlerliği olmayan bir komisyon olmaktan öteye gitmez. Konuları gündeme taşıyan belediye başkanları erkek olduğu sürece, sorunların komisyona doğru bir şekilde aktarılamayacağı bir gerçektir” dediler.

Toplantıda CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Hilal Dokuzcan’ın yanısıra KADER Genel Başkanı Çiğdem Aydın, CHP İzmir Milletvekili İlknur Dereli, AK Parti Adana Milletvekili Fatoş Gürkan, İl Genel Meclis Üyesi Yasemin Çelik, CHP’li Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Asuman Tapanyiğit, MHP’li Seyhan Belediye Meclis Üyesi Hatice Nazlı Yakıcı, Çukurova Belediye Meclis Üyesi Feray Özyazgan, MHP’li Belediye Meclis Üyeleri Azime Kocacık ve Aysel Güntürkün, İŞKAD’ın Başkanı Elif Doğan Türkmen ile çeşitli kurum ve kuruluşlarda görev yapan kadınlar katıldı.

 

 

 

Toplumsal seferberlik kampanyası

 

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, UNICEF’in teknik desteği ile Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde 2010 yılından bu yana sürdürülen “Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi’nin” Toplumsal Seferberlik Kampanyası 22 Ocak 2013 Salı günü Adana’da başlıyor.

Kampanya kapsamında ilk olarak toplum temelli erken çocukluk hizmetlerinin geliştirilmesi için Adana Valiliğinin ev sahipliğinde ilgili tüm kamu kurumu temsilcileri, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör temsilcileriyle birlikte  Adana için bir Eylem Planı oluşturulması planlanıyor. 22 Ocak 2013 Salı günü Adana Seyhan Otel’de 10.00-16.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek çalıştay ile Adana’da toplum temelli erken çocukluk hizmetlerini yaygınlaştırmak, okul öncesi eğitime erişimi olmayan dezavantajlı çocukların da nitelikli okul öncesi eğitim hizmetlerinden faydalanmasını kolaylaştırmak için bir adım daha atılmış olacak.

Yerel kaynakların etkin şekilde kullanılmasıyla hayata geçirilebilecek hizmet modellerinin de tanıtıldığı Adana-Toplumsal Seferberlik Kampanyasının ikinci gününde, 23 Ocak 2013 Çarşamba, uzmanlar, il genelinde görev yapan din görevlileri ve sağlık çalışanları ile yine Adana Seyhan Otel’de buluşulacak. Erken Çocukluk Eğitiminin öneminin aktarılacağı seminerde özellikle de bu tür eğitim hizmetlerine erişimi olmayan dezavantajlı ailelerle yüz yüze iletişimleri sırasında Projeyi tanıtmaları ve İl Eylem Planına destek vermeleri istenecek. Kampanyanın ikinci günün son etkinliği 23 Ocak 2013 günü 17:30’da Seyhan Otel’de Adana iş dünyası ile proje bir araya gelerek iyi örnekler paylaşılacak. Okul öncesi eğitimin işverene, iş verimliliğine etkileri katılımcılar ile paylaşılacak. Etkinliklerin son gününde 24 Ocak 2013 günü saat 13:30 – 15:30 arasında ise Yüreğir Belediyesi Yavuzlar Mahallesi Yunus Emre Kültür Evinde aileler ve 3-5 yaş arasındaki çocuklarla bir şenlik gerçekleştirilecek.

 

 

 

YAZARLAR

19.5° / 8.9°