Karaca: Öğretmen atamalarındaki hatadan dönülmeli
Manşet Haber 19.10.2012 17:32:00 0

Karaca: Öğretmen atamalarındaki hatadan dönülmeli

Karaca: Öğretmen atamalarındaki hatadan dönülmeli

Adana(Ulus)--Eğitim Sem Adana Şube Başkanı Kamuran Karaca, kadrolu öğretmenlerin uzak ilçelere resen gönderilirken il içinde ücretli öğretmenlerin görevlendirildiğini belirterek, bu yanlıştan bir an önce dönülmesini istedi.
Kamuran Karaca, yazılı açıklamasında, özür gurubuna bağlı olarak ilde depo öğretmeni olan 230 öğretmenden 94’ünün çeşitli ilçelerine resen atandığına dikkat çekti. Karaca açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
“ İl içinde Büyükşehir sınırları içinde görevlendirilmesi gereken bu öğretmenlerden bir çoğu yapılan haksız atamalar sonucunda mağdur olmuş eşlerini ve çocuklarını ilde bırakarak atandıkları uzak ilçelere gitmek zorunda bırakılmıştır. Haklı olarak bu durumda olan birçok öğretmen dava açmıştır. Dava süreci devam etmektedir.
Kadrolu öğretmenler uzak ilçelere zorla gönderilirken, diğer taraftan iliçi yer değişikliği istemiş ve okullardaki boşluğa göre atama sırası bekleyen öğretmenlerde göz ardı edilerek bugünlerde büyükşehir sınırları içindeki ilçe milli eğitim müdürlükleri ücretli öğretmen alarak il içindeki okullara görevlendirmeler yapmaktadır. Bu durum açıkça haksızlık yaratmaktadır, İl Milli Eğitim Müdürlüğüne sesleniyoruz; eğitimde 4+4+4 düzenlemesiyle birlikte tüm ülkede yaşanan karmaşa içerisinde yapılan uygulamalardan ortaya çıkan eksiklikler ve yanlışlıklar hızla yeniden değerlendirilmeli ve öğretmenlerin mağduriyetleri önlenmelidir.
Resen atamaların zaten hukuk süreci sonunda iptal edileceğinde değerlendirilerek, bu atamalar iptal edilmeli Büyükşehir sınırları içerisinde ücretli öğretmenler geri çekilerek resen atanan öğretmenler atanmalıdır.
Eğitimin düzenli ve sürekli bir kamu hizmeti olması gerçeğine aykırı bir şekilde hayata geçirilen, geçici ve iş güvencesiz çalışmayı esas alan ücretli öğretmenlik uygulaması, bugün tüm dünyada benimsenen 'ucuz işgücü' uygulamasının eğitimdeki yansıması olarak karşımıza çıkmıştır
Ücretli öğretmenlik uygulamasının Anayasaya aykırılığı nedeniyle uygulamanın durdurulması ve eğitimde kadrolu, iş güvenceli istihdamın sağlanması için Danıştay‘a dava açmış bulunuyoruz. Sendikamız ücretli öğretmenlerin yaşadığı mağduriyetlerin giderilmesi ve eğitimde tek istihdam biçiminin kadrolu istihdam olması için, şu anda sözleşmeli ve ücretli öğretmenlerin kadroya alınması için, ataması yapılmayan öğretmenlerin atamalarının yapılması için örgütsel ve hukuksal mücadelesini sürdürmeye kararlıdır.”

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

38.6° / 26.5°