Karpuz Hasat Şenliği
Manşet Haber 16.09.2012 01:42:29 0

Karpuz Hasat Şenliği

Karpuz Hasat Şenliği

Adana İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün projelendirdiği, Adana Valiliği İl Özel İdaresi ve Çukurova Kalkınma Ajansı’nın destekleri ile hayata geçirilen 'Adana Yerel Karpuzu Yetiştiriciliği' projesi ilk meyvelerini verdi.

Yapılan Karpuz Hasat Şenliği’ne katılan Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, tarlada ilk karpuzu Ak Parti Adana Milletvekili Fatoş Gürkan Zopçuk ile birlikte koparıp”Adana ve çiftçilerimize hayırlı olsun” dileğinde bulundular.

Karaisalı Çakallı köyü karpuz bostanı yakınlarında düzenlenen “Karpuz Hasat Şöleni”ne Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, Ak Parti Adana Milletvekili Fatoş Gürkan Zopçuk, CHP Milletvekili Ümit Özgümüş, MHP Milletvekili Muharrem Varlı, Tarım İl Müdürü Hamit Aygül ile çok sayıda bürokrat ve köylüler katıldı.

Şenliğe gelen Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, milletvekili Fatoş Gürkan Zopçuk, tören alanına geçmeden önce İl Tarım Müdürü Hamit Aygül ile birlikte karpuz tarlasına giderek, ilk hasadı birlikte gerçekleştirdiler. Vali Coş, milletvekili Zopçuk ile birlikte ilk karpuzu kopartarak,”Adana’ya ve çiftçimize hayırlı olsun” dileğinde bulundular.
Saygı duruşu ve okunan İstiklal Marşı ile başlayan törende ilk konuşmayı yapan Adana İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hamit Aygül, hazırladıkları projeyle Adana karpuzunun yaygınlaştırılarak yeniden canlandırmayı hedeflediklerini söyledi. 297 bin 474 lira bütçesi olan projenin yüzde 15'inin İl Özel İdaresi'nce desteklendiğini, ilk olarak Karaisalı ilçesi'ne bağlı Çakallı Köyü'nden 5 çiftçiye ait 25'er dekarlık alanda ekimi yapılan karpuzun hasat döneminin memnun edici olduğunu vurguladı. Aygül, toplumun kültür varlıklarının geleceğe aktarılması gerektiğini, proje kapsamında 20 kişiye gübreleme, modern sulama teknikleri, zirai mücadele yöntemleri, organik tarım ve iyi tarım uygulamaları konusunda eğitim verildiğini ifade etti.
Projenin ana hedefinin Adana yerel karpuzunu canlandırmak ve unutulmasını engellemek olduğunu ifade eden Aygül, şunları söyledi: 'Adana'nın yerel karpuzunu yerel ve ulusal düzeyde tanıtacağız. Unutulmaya yüz tutmuş bu yetiştiricilik dalının yeniden canlandırılması ve çiftçilerin ilgisinin arttırılması şart. Elimizden gelen her türlü çabayı sarf ederek yerel karpuzun unutturmayacağız. Adana'nın her bölgesinde yerel karpuz yetiştirilmesini teşvik edeceğiz.' dedi.

ŞENLİKLER YAPILDI

MHP Adana Milletvekili Muharrem Varlı, CHP milletvekili Ümit Özgümüş ve Ak Parti Adana milletvekili Fatoş Gürkan Zopçuk, Adana karpuzunun önemli bir yere sahip olduğunu ve böyle bir proje ile yeniden yetiştirilmesinin çiftçiler için güzel bir uygulama olduğuna değindiler. Konuşmaların ardından ise, Halk oyunları ekibi gösterisi, tiyatro gösterisi, karpuz yeme, taşıma ve şekillendirme ve karpuz güzeli yarışmaları yapıldı.Yarışmalar sonucunda dereceye girenlere ödüllerini Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, milletvekilleri Fatoş Gürkan Zopçuk, Ümit Özgümüş, Muharrem Varlı verdi. Tam bir şenlik havasında geçen Karpuz hasadı töreni sonunda ise Türk Halk Müziği Sanatçısı Duyum, özel orkestrası ise birlikte törene katılanlara müzik ziyafeti çekti. Birbirinden güzel parçalarını zaman zaman çaldığı saz ile birlikte söyleyen Duyum, “Adana’da sizlerle birlikte olmaktan mutluyum. Karpuzu ve sizleri çok seviyorum. Her şey gönlünüzce olsun” dedi.


Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

28.4° / 19.2°