Katı atık bertaraf bedeli tartışması
Manşet Haber 4.09.2012 03:20:48 0

Katı atık bertaraf bedeli tartışması

Katı atık bertaraf bedeli tartışması

Adana’nın merkez ilçe Çukurova Belediye Meclis Üyesi Ahmet Aslan, katı atık bertaraf bedeli olarak bir diğer merkez ilçe Yüreğir’de 7 bin TL olarak belirlenirken, bu rakamın Çukurova’da 13 bin 500 TL olduğunu, bunun da kanunsuz bir işlem olarak öne çıktığı iddia etti.
Çukurova Belediye Meclisi, ‘2012 Yılı Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nı yaptı. Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen oturuma Çukurova Belediye Başkanı Yıldıray Arıkan başkanlık yaptı. Toplantıda gündem dışı söz alarak kürsüye çıkan Belediye Meclis Üyesi Ahmet Aslan, ‘Katı Atık Bertaraf Yönetmeliği’ ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu ve Büyükşehir Belediye Meclisi’nce hazırlanan yönetmeliğin acelece hazırlandığı gibi içinde birçok yanlışlığı da bulundurduğunu anlattı.
Aslan, “Katı Atık Yönetmeliği’nde; “ÇTV’ye ilave olarak alınacak bu vergilerin düzenlenmesi ve uygulanması hakkındaki yönetmelik, ASKİ vergileri yani aboneleri baz alınarak yapılmış olup, burada yönetmeliğin esası; ‘maliyet = bölüştürme’ mantığı bu maliyet mantığında ne yazık ki, Çukurova Belediyesi sınıfta kaldı. Yönetmelik ve kanun der ki; katı atıkların toplandıktan sonra bertaraf edilerek alana kadar maliyeti içerir. Şimdi size soruyorum; ÇTV’nin mantığı nedir? Bu bir çöp toplama yani sokakların ve caddelerin temizliği ve evlerdeki çöplerin toplanması vergisi yani bunun karşılığı olarak ÇTV alınacak” dedi.
Söz konusu yönetmelikte aynı zamanda da toplanan atıkların, bertaraf edilecek alana kadar ki maliyetlerin toplamının, abone sayısına bölümü ile hesaplandığına anlatan Ahmet Aslan, “Gelin görün ki, Çukurova Belediyesi bu maliyeti hesap ederken tüm temizlik ve çöp toplama maliyetlerini de içine alarak diğer belediyelerin yani Seyhan ve Yüreğir ilçe belediyelerinin iki katına yakın bir maliyet alarak kanuna karşı bir yanlışlık yapılmıştır. Örneğin; Yüreğir’de katı atık bertaraf bedeli olarak 7 bin TL belirlerken, Çukurova Belediyesi bunun yaklaşık iki katı yani 13 bin 500 TL bütçe belirlemiş. Burada kanunsuz bir işlem yapılmıştır. Ayrıca bu yönetmeliğin iyice okunup irdelenmediği görülmüş” ifadesini kullandı.
Aslan, konuşmasını da şöyle sürdürdü; “Çünkü bu abonelerden alınan katı atık bertaraf bedelleri, hane sayısı ve işyeri büyüklüğü ve özellikle burada vurgu yapılan bir hane ve işyerinde yaşayan insan sayısına göre belirlenmesi gerekirken, işin çok kolayına kaçılmış biraz da seçim yatırımı yapılarak konutlar korunmaya çalışılmış, bir evden çıkan 5 kişilik ailenin çöpüyle bir beyaz eşya veya mobilya mağazasının çöpü bir mi? Bir hastanenin çöp miktarı ile küçük bir tekel bayisinin çıkardığı çöp aynı mı? Her zaman aynı örneği veriyorum.Yine aynı örneği vereceğim; koskoca CarrefourSA da 100 işyerinde en az bin 500 kişi çalışırken, bunların verdiği aylık bin TL oluyor da, küçük bir tekel bayisinin ise aylık 100 TL oluyor burada en fazla 2 kişi çalışıyor.”
MHP Grubu olarak bu yönetmeliğe başından beri karşı olduklarını, ‘sosyal devlet anlayışı’na ters bir durumun ortada olduğunu kaydeden Aslan, “Bu vergiler eğer bugün kabul görürse yarın kaldırım, yeşil alan, oyun alanı spor alanı adı altında vergilerin alınmayacağının garantisini kim verebilir? Ülkemizde dolaylı vergilerin dünya çapında en yüksek olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Bu uygulamaların ‘deli dumrul vergileri’nden farkı yok. Bu vergileri halkın sırtına yıkmanın ne anlamı var?” diye sordu.


YAZARLAR

36.3° / 23.2°