Kentleşmenin yasası İmar Planlarıdır
Manşet Haber 17.11.2012 01:38:01 0

Kentleşmenin yasası İmar Planlarıdır

Kentleşmenin yasası İmar Planlarıdır

Adana(Ulus)--TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu (İKK) tarafından düzenlenen 'Yerel Yönetimler ve  Kentsel Dönüşüm' konulu panele CHP Parti Meclisi Üyesi Murat Karayalçın’ın konuşması damga vurdu. Ak Partili Belediye Başkanlarının katılmadığı, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz’ın kısa süreliğine geldiği panelde konuşan Karayalçın, , kentsel dönüşüm için geçmişteki hatalardan ders çıkarılması ve toptancı mantığıyla hareket edilmemesi gerektiğini söyledi.

Adana İKK Sekreteri Nazım Biçer, Seyhan Otel'deki panelin açılışında yaptığı konuşmada, kentsel dönüşüm projelerinin rantsal dönüşüm halini alacağını ileri sürdü. Sanayi Odası Başkanı Sadi Sürenkök de, yeni Büyükşehir Belediye Yasası'nın oldu-bittiye getirildiğini öne sürerek, yasayla ilgili referandum yapılması gerektiğini söyledi. Sürenkök, kentsel dönüşüm için 400 milyar liraya ihtiyaç olduğunu ancak bu paranın hükümette olmadığını belirterek, bu bedelin halktan toplanacağını iddia etti. Sürenkök, üretim olmadan yapılacak 400 milyar liralık harcamanın ülkedeki cari açığın artmasına neden olacağını da ssöyledi. Çukurova Belediye Başkanı Yıldıray Arıkan ise yeni Büyükşehir Belediye Yasası'nı demokratikleşme açısından doğru bulmadığını belirterek, genel idarenin bütçesinden tüm belediyelerin yararlanması gerektiğini söyledi.

Panelistler arasında yer alan CHP Parti Meclisi Üyesi Murat Karayalçın da sunumunda, kentsel dönüşüm projelerine toptancı bir şekilde yaklaşılamayacağını belirterek, her projenin ayrı ayrı ele alınması gerektiğini söyledi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde yaptığı çalışmaları da anlatan Karayalçın, şöyle devam etti:

'Kentsel dönüşüm projelerinden çıkarılması gereken dersleri anlatacağım. Bu projelere toptancı gibi yaklaşılmaması gerekir. Her projenin insanlar için ayrı yapılması şart. Dikmen'deki uygulamanın Portakal Çiçeği Vadisi ile bir ilişkisi olamaz. Portakal Çiçeği Vadisi Projesi'nin bir diğeriyle ilgisi olamaz. Yasalar çıkararak, genel olarak toptancı bir yaklaşım uygulanmasının doğru olmadığı düşüncesindeyim.

'KENTLEŞMENİN YASASI İMAR PLANLARIDIR'

Her projenin kendi planı imar planı ve yapılabilirlik projesi olduğunu söylemek istiyorum. Projeler için yasa sözcüğünü kullanacaksak, onların yasası, projelerin yasası imar planlarıdır. Adana'daki gelişmeler, kentleşme ile ilgili karşı karşıya kalınan sorunlar, bu sorunun belirli aralıklarla tartışılması gerektiğini ortaya koymaktadır. Aslında ben bunu yalnızca Adana'ya özgü görmüyorum. Türkiye genelinde, kentleşmenin yeni bir aşamaya geldiğini görüyorum, buna inanıyorum. Başlangıç olarak 1950'yı alırsak, 62 yılı gözönüne alırsak, kent kuralları olmayan, estetiği olmayan rant mantığıyla hoyratça diyebileceğimiz, kentleşmeye tanık olduk. Türkiye'yi tahrip ettik. Şimdi yapılan  yanlışlıklardan kurtulmanın zamanı geldi. Yeni bir döneme giriyoruz. 21'inci yüzyılın ilk yıllarının bir fırsat olacağını düşünüyorum. Yeni bir kentleşme süreci başlatacağız. Bugüne kadar yaptığımız yanlışlıklardan kurtulacağız. Eğer bu yanlışlıklardan ders çıkararak kentleşme süreci işletebilirsek, bu cennet vatanda herkesi etkileyecek, mutlulukla yaşamlarını sürdürecek mekanlar yaratırız. Ancak yanlışlardan ders çıkarmadığımız takdirde, yanlışların daha da artmasının önüne geçemeyiz.

'BAŞKAN ADAYLARINA UYARI'

2014 yerel seçimlerinde yarışmak için aday olmak isteyenlere uyarıda bulunmak istiyorum. Bundan 20 küsur yıl önce Ankara Belediye Başkanlığına seçildim. O dönemde popüler olan kentsel dönüşüm değildi. O dönemlerde metro çekiciydi. Kentlerde yaşayan insanlar, başkan adaylarından kendilerine metro yapmasını bekliyorlardı. Ben de öyle yaptım. Ben hemşerilerime metro yapacağım dedim. Hani o film reklamlarındaki gibi değil. Dedim ve yaptım. Türkiye'nin en büyük metrosunu Ankara'da hayata geçirdik. Şimdi istenilen ise kentsel döşünüm projeleri. Herkes bilmeli ki, vatandaşın isteği bu olacak.  Önümüzdeki 15-20 yılda en temel yarışma konusu olacaktır. Adaylar kentsel dönüşüme nasıl baktıklarını seslendireceklerdir. Arkadaşlarımız bu konuda kendilerini iyi hazırlamalıdır.'

Panele katılmak için salona gelen Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, etkinliğin geç başlaması üzerine başka bir programı olduğu gerekçesiyle panel başlamadan salondan ayrıldı.

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

16.5° / 10.5°