Kentsel dönüşümde bilgi kampları oluşturulmalı
Manşet Haber 30.01.2013 16:04:10 0

Kentsel dönüşümde bilgi kampları oluşturulmalı

Kentsel dönüşümde bilgi kampları oluşturulmalı

sanafarta-aleviCHP Seyhan Belediye Başkan Aday Adayı Soner Anafarta, kentsel dönüşüm uygulamasının belediye başkanı eliyle art arda çok katlı olarak riskli ve çirkin bir hale getirildiğini öne sürdü.

Alevi Kültür Dernekleri Adana Şube Başkanı Murtaza Moroğlu ve Yönetim Kurulu üyelerini ziyaret eden Soner Anafarta, deprem bölgesi Seyhan’da yapılan kentsel dönüşüm projesini yapan Azim Öztürk’ü eleştirdi.
Adana’da geçmişte yaşanan depremler nedeniyle binlerce vatandaşın hayatını kaybettiğini anımsatan Soner Anafarta, depremden ders alınmadığına dikkat çekti. Seyhan’da başlayan kentsel dönüşüm uygulamasının belediye başkanı eliyle art arda çok katlı olarak riskli ve çirkin bir hale getirildiğini vurgulayan Anafarta, “Seyhan’daki kentsel dönüşüm uygulamasında odalar, sivil toplum örgütleri ve halkımız hiçe sayılıyor. Onun yerine Sayın Azim Öztürk kimseye sormadan kime çizdirdiğini de bilmediğimiz projesini Kozan’da boş salonlara anlatıyor. Avrupa veya dış ülkelerdeki gibi ‘bilgi kampları’ oluşturularak yapılması gereken kentsel dönüşüm uygulaması Seyhan’da ‘Ben yaptım oldu’ mantığıyla yürütülüyor. Bu memleket sahipsiz mi? Bu memleketin genci olarak herkesi sorumlu olmaya ve bu konuda Azim Öztürk’e yönelttiğimiz sorulara sahip çıkmaya davet ediyorum. Amacımız en iyisini bulmaktır. Bu konu sadece Sayın Azim Öztürk’ün konusu değil, bu şehir hepimizin. Azim Öztürk, sorularımıza yanıt veremiyor. Kendi arsanıza ev yapmıyorsunuz Azim Bey, koskoca bir kentin kentsel dönüşümünü hurdacı gibi yapıyorsunuz. Sorumlu davranın. Tam 16 soru sorduk, kendimiz için değil orada yaşayan vatandaşlar için sorduk. Cevaplayamayan kişi saklanmış ve saklayacağı şeyler olan kişidir. Devletimiz, AİHM’e açılacak bir davanın altında kalabilir. Halkın ve her kesimin talepleri ve önerileri doğrultusunda bilgi kampları oluşturulmadan yapılan kentsel dönüşümün sonucu Adana’da yaşayan herkesin bina yığınlarıyla izleyeceği bir Seyhan’la bitebilir’’ dedi.

“BİZ BURADAYIZ”
Kentsel dönüşümün sadece art arda bina yapmaktan ibaret olmadığını vurgulayan Anafarta, şunları söyledi:
“Açık söylüyorum, Azim beyin yaptığı sadece binadan ibarettir. Müteahhit mantığı ile kentsel dönüşüme yaklaşmaktadır. Azim Bey, 2014 Mart ayında memleketine dönmek isteyebilir fakat bizler hep beraber burada yaşamaya devam edeceğiz. Adana’ya ve Seyhan’a sahip çıkacağız. Seyhan’ın çehresini değiştirmek için yola çıktık. Göreve geldiğimizde asla ve asla ötekileştirme politikası gütmeyeceğiz. Belediye başkanı kendine güveniyorsa herkesin fikrini alabilmeli, herkesle temas kurabilmelidir. Seyhan’da kapımız herkese açık olacak. Göreceksiniz, az kaldı, yerel seçimden sonra CHP çatısı altında ‘katılımcı ve toplumcu’ bir kentsel dönüşümün nasıl olacağını tüm kesimlere göstereceğiz. Memleketimizin zarar görmesine izin vermeyeceğiz.”

Alevi Kültür Dernekleri Adana Şube Başkanı Murtaza Moroğlu ise gençlere güvendiklerini, ziyareti  için Anafarta’ya teşekkür etti, “Yolunuz açık olsun. Güzel projelerle yola çıkmışsınız. CHP’de sizin gibi gençleri görmek bize ümit veriyor. Sizi milletvekili adaylığınızdan tanıyoruz. Adana’da genç, dinamik insanların göreve gelmesi bizleri sevindirir” diye konuştu. Siyasilerin Alevilerin sorunlarına duyarsız kaldığına işaret eden Moroğlu,“Alevilerin ciddi problemleri var. Yerelde göreve gelecek genç arkadaşlarımızın sorunlarımıza daha duyarlı davranacağına inancımız tamdır” şeklinde konuştu.

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

28.4° / 19.2°