KILIÇDAROĞLU ADANA’YI İSTİYOR
Manşet Haber 13.10.2018 11:14:03 0

KILIÇDAROĞLU ADANA’YI İSTİYOR

KILIÇDAROĞLU ADANA’YI İSTİYOR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yerel yönetimlerde sandıkta ittifak yapacaklarını, sandıkta mutabakatı sağlayacaklarını söyledi. Kılıçdaroğlu, “Şu anda Tekirdağ, İzmir, Aydın, Muğla, Eskişehir ve Hatay Büyükşehir Belediyelerimiz var. Önümüzdeki süreçte Balıkesir, Denizli, Uşak, Mersin, Adana, Antalya, Bursa, Ankara ve İstanbul’u alacağız.”dedi.
Kılıçdaroğlu, Ankara’da düzenlenen Belediye Başkanları toplantısında şöyle konuştu:
“Ben şunu rahatlıkla söyleyebilirim, özgüvenle de söyleyebilirim. Yerel yönetimlerde hiçbir siyasal parti Cumhuriyet Halk Partili belediyelerin eline su dökemez. Bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bize kızabilirler, bazı hizmetlerimizi eksik görebilirler, bazılarını yanlış bulabilirler hiçbir sorun yok, ama eğri oturup doğru konuşalım; yerel yönetimler deyince, metro deyince akla CHP gelir. Ankara’da, İstanbul’da, İzmir’de metronun temelini atanlar Cumhuriyet Halk Partili belediyeler. Hangi Belediye Başkanı yaptı bunları? CHP’li belediyeler yaptılar. İlk tanzim satış mağazalarını kimler kurdu? CHP’li belediyeler. Halk Ekmek Fabrikalarını kimler kurdu? Cumhuriyet Halk Partili belediyeler. İlk tercihli yol uygulamasını kimler yaptı? Cumhuriyet Halk Partili belediyeler. Yani; bugün pek çok belediyenin örnek alarak yaptığı uygulamaları ilk başlatanların, Cumhuriyet Halk Partili belediyeler olduğunu herkesin bilmesi lazım, herkesin görmesi lazım.
Sıfır yaşından başlayarak bütün çocuklara süt uygulaması. İlk yapan yine bizim belediyeler. İzmir bunu hala büyük bir başarıyla sürdürüyor.
Kentte yaşamak farklı bir şeydir, kent kültürünü almak farklı bir şeydir. Kentte yaşayan insan sabah huzur içinde kahvaltısını yapmak ister. Eline gazetesini alıp okumak ister. Sokağa çıktığı zaman güler yüzlü insanlarla karşılaşmak ister, oturup konuşmak ister. Kahveye gitmek ister, tiyatroya gitmek ister, sinemaya gitmek ister. Caddede, parklarda gezmek ister, huzur içinde o kentte oturmak, yaşamak ister. Penceresini açtığı zaman bir yeşil ağaç görmek ister, bir çiçek görmek ister, balkonlarında insanların baktığı çiçekleri görmek ister. Huzur içinde annelerin çocuklarını okula gönderdiği bir kent ister, okulda çocuğun huzur içinde eve geldiği bir kentte yaşamak ister. Eğer kırsala bağlıysa, kendisine kırsalla kent arasında sağlıklı bir uyum ister. Kırsalda yaşayan insanın da huzur içinde ekmesini, biçmesini ve kazanmasını ister.
Bunları biz istiyoruz ve biz istemenin de ötesinde bunların tamamını yapıyoruz. Kentlerde yayalaşmayı, yani bazı alanları, bazı yolları tümüyle trafiğe kapatma uygulamasını da başlatan biziz. Beyoğlu’nda bu uygulamayı başlatan ve sonra İstanbul’un aşağı yukarı bütün semtlerine bu uygulamayı yayan da Cumhuriyet Halk Partili belediyeler.İstanbul hepimizin göz nuru, hepimizin gözbebeği gibi korumamız gereken bir kent. Üç büyük imparatorluğa başkentlik yapmış İstanbul; Sultanahmet’iyle, Ayasofya’sıyla İstanbul, Haliç’iyle, deniziyle İstanbul, milyonların yaşadığı İstanbul. İstanbul’a ne verildi, ne yapıldı İstanbul’a? Sonunda kalkıldı ve itiraf edildi, “biz İstanbul’a ihanet ettik” dendi. Sarayda oturan zat çıktı, 80 milyonun önünde “biz İstanbul’a ihanet ettik” dedi. Evet, İstanbul’a ihanet edildi, ama hiçbir CHP’li belediyenin olduğu yerde o beldeye asla ve asla ihanet edilmemiştir, asla ve asla. Çocuklarımız için kreş yapıyoruz. Güneş kooperatiflerini yapıyoruz güneşten elektrik enerjisi elde etmek için. İlk yine biz belediyelerimiz başlatıyor bütün bunların tamamını. Aile Sigortasını Yenimahalle’den başlattık, pek çok belediyemiz şu anda uyguluyor. Yani götürüp ekmek vermiyoruz, patates vermiyoruz, kredi kartı veriyoruz, git istediğin ürünü al diyoruz. Onun yoksulluğunu teşhir etmiyoruz biz. Biz insandan yana, insan için belediyecilik yapıyoruz, insanı seviyoruz, insanı hor görmüyoruz, insanın yoksulluğunu teşhir etmiyoruz, insanı insan olarak görmek, değerlendirmek ve bağrımıza basmak bizim zaten temel görevimizdir. Böyle bakıyoruz biz insana. Onu televizyonların önüne çıkarıp yoksulluğunu teşhir etmek bizim inancımızda da yoktur, bizim kültürümüzde de yoktur, bizim tarihimizde de yoktur; ama bunlar yapıyorlar.
Cumhuriyet Halk Partili belediyelerin olduğu yerlerde vatandaş nefes alır, huzur içindedir, baharı da yaşar, kışı da yaşar, sonbaharı da yaşar. Dört mevsimin güzelliğini CHP’lilerin olduğu yerlerde görür. Bizim Belediye Başkanlarının yönettiği illerde, karabasan gibi çökmez bir kent vatandaşın sırtına. Böyle bir şey yoktur. Ve kapılarımızsonuna kadar açıktır her vatandaşa sonuna kadar açıktır. Bütün ibadethaneler tertemizdir CHP’li belediyelerin olduğu yerlerde, hepsine bakılır. Dolayısıyla biz belde halkı nasıl yaşamak istiyorsa, ona her türlü hizmeti vermeyi temel ilke edinen bir gelenekten geliyoruz.
BİZİM BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ, ZORLA İSTİFA ETTİRİLEN BAŞKANLAR DEĞİLDİR
Belediye Başkanlarımızın olağanüstü baskılar altında olduğunu da biliyoruz. Siyasal iktidar hazmedemiyor, her türlü baskıyı kuruyor. Kendi belediyelerine bir şey demiyor, ama bizim belediyelerde acaba açık bulabilir miyim diye müfettiş üstüne müfettiş gönderiyor. Göndermezseniz namertsiniz siz, göndermezseniz! Korkulacak bir şeyimiz yok ki. Bizim geleneğimizde halka hesap vermek vardır zaten; halktan kaçmak yoktur, halka hesap vermek vardır. Hesap veren insan zaten halkına hizmet eder. Her kuruşun hesabını vermek bizim görevimizdir zaten. Belediyeciliği o açıdan çok önemli halka hizmetin çok önemli bir unsuru olarak görüyoruz.
Önümüzdeki süreçte yerel seçimler var. Yerel seçimlerde hedefler koyduk, önemli hedefler koyduk.Balıkesir, Denizli, Uşak, Mersin, Adana, Antalya, Bursa, Ankara Ve İstanbul’u Alacağız
Şu anda Tekirdağ, İzmir, Aydın, Muğla, Eskişehir ve Hatay Büyükşehir Belediyelerimiz var. Bütün Belediye Başkanlarımızla gurur duyuyoruz, onlar bizim onurumuz, onlar bizim beldedeki temsilcilerimiz, onlar hizmet verdikçe bizim göğsümüz kabarıyor. Onlar halka yakınlaştıkça, biz halkla kaynaşıyoruz. Önümüzdeki süreçte Balıkesir, Denizli, Uşak, Mersin, Adana, Antalya, Bursa, Ankara ve İstanbul’u alacağız. Ankara ve İstanbul dahil alacağız. Eğer bir İstanbul üç büyük imparatorluğa başkentlik yapmış ve bugün vurguncuların elindeyse ve 20 yıla yakın süredir yiyile yiyile bitirilemiyorsa, İstanbul’a tarihi kimliğini kazandırmak bizim için onur ve şeref olacaktır. O tarihi kimliği yeniden kazandıracağız, üç büyük imparatorluğa başkentlik yapmış İstanbul… Ankara da aynı şekilde, başkent burası başkent! Yeşili yok edilen başkent, akşamları sokakları ıssız olan bir başkent. Antalya yine aynı şekilde, Balıkesir aynı şekilde… Göreceksiniz bir kent nasıl yönetilir, güzellikler bir kente nasıl gelir, bir kentte insanlar arasında ayrımcılık nasıl olmaz? Bir Bursa’ya bakın, bir Ankara’ya bakın, bir dönem yeşil Bursa deniyordu, bir dönem çağdaş Ankara deniyordu; ama bu iki kentin arasında bir vadimiz var Eskişehir. Buyurun bakın Eskişehir’e; yeşili Bursa’dan da fazla, Ankara’dan da fazla. Biz dolayısıyla yerel yönetimlerde söz sahibiyiz, yerel yönetimlerin ne olduğunu, nasıl olması gerektiğini biz çok iyi biliriz. Metroyu biz başlattık az önce saydım, pek çok uygulamayı başlatan biziz, yani Cumhuriyet Halk Partililer.
Tabi yüzde yüz hiç yanlışımız olmadı, her şeyi yüzde yüz doğru yaptık, eksiğimiz olmadı diyemiyoruz, eksikliklerimiz var. Onları zaman içinde tamamlıyoruz zaten. Eksikliklerimizin kaynaklarına bakıyoruz. Eğer AK Partili bir Belediye Başkanı kentsel dönüşüm için başvurduğunda bir hafta içinde bakanlar kurulu kararı çıkıyor, CHP’li belediye başvurduğunda yıllarca karar çıkmıyorsa, orada bir sorunumuz var. O nedenle söylüyorum eksiğimiz olabilir. Ama o eksiklik bizim belediyelerden değil, siyasal iktidarın engellemelerinden kaynaklanıyor. Kentsel dönüşüm yapacak yetki istiyor verin bana vermiyorlar yetkiyi başarıyı kimse görmesin diye. Bunu bütün halkımızın bilmesi lazım ve bunu bütün halkımıza bizim anlatmamız lazım.
SANDIKTA İTTİFAK YAPACAĞIZ
Bize soruyorlar “yerel yönetimlerde ittifak yapacak mısınız?” diye. Sandıkta ittifak yapacağız. Halktan yana olan, beldeden yana olan, ayrımcılıktan yana olmayan, halkına hesap veren bütün belde halkına diyeceğiz ki, gelin bizim Belediye Başkanımıza oy verin. Sandıkta mutabakatı sağlayacağız. Örnek mi istiyorsun diyeceğiz, belediyelerimizi göstereceğiz örnek olarak. İstanbul’a bakın, nefes almak için İstanbullu nereye gider? Beşiktaş’a gider, Kadıköy’e gider, Bakırköy’e gider, Büyükçekmece’ye gider, Kartal’a gider, Maltepe’ye gider, Sarıyer’e gider. İstanbullunun nefes alacağı ve kendisini özgür hissedeceği yerler bunlar. Avcılar’a gider. Eskişehir aynı şekilde. Muğla buyurun çalışıyor, çaba harcıyor. Bütün bunları biliyoruz ve halkımıza şunu söylüyoruz, sen bulunduğun kentin bir Beşiktaş gibi olmasını mı istiyorsun, bir Sarıyer gibi olmasını mı istiyorsun, bir Çankaya gibi olmasını mı istiyorsun, bir Yenimahalle gibi olmasını mı istiyorsun, bir Muğla gibi olmasını mı istiyorsun? O kentin caddelerinde, sokaklarında, fabrikalarında rahat, özgürce gezmek mi istiyorsun? Tereddütsüz yapacağın tek şey var geleceksin CHP’li belediyeye oy vereceksin göreceksin farkı.
Nerede bir CHP’li belediye varsa orada huzur vardır. En karmaşık olan, sorunu siyasal sorunu da en yoğun olan kent neresidir? Hatay’dır. Ama gidin Hatay’da bugün huzur vardır neden? Belediye Başkanımız Hatay’ın her tarafına hizmet götürüyor. Ayrımcılık yapmıyor bu çok önemlidir. Bizden, sizden ayrımcılığı yapılmıyor.
Dolayısıyla Cumhuriyet Halk Partili belediyelerin temel görevlerinden birisi belde halkına eşit hizmet götürmektir. Biz bunu yapıyoruz. Birileri gibi yapmıyoruz, ayırmıyoruz vatandaşlarımızı. İnanç üzerinden ayırmıyoruz, kimlik üzerinden ayırmıyoruz, yaşam tarzı üzerinden ayırmıyoruz, siyasal görüşleri dolayısıyla ayırmıyoruz. Herkese eşit hizmet götürüyoruz. Sadece yoksul mahallelere, yoksul bölgelere pozitif ayrımcılık yapıyoruz, onun dışında yapmıyoruz. O insanların kent kültüründen, kentin avantajlarından daha fazla yararlanmalarını istiyoruz ve dolayısıyla biz kiminle ittifak yapacağız? Önce yıllar yılı AK Partiye oy verip bugün hayal kırıklığına uğrayan AK Partili kardeşlerimizle ittifak yapacağız. Gelin görün belediyecilik hizmetleri nasıl veriliyormuş göreceksiniz. Belediyecilik hizmetleri hesabını vereceğiz.”


YAZARLAR

36.3° / 23.2°