Konservatuvara Yeni Bina
Manşet Haber 16.02.2014 20:49:54 0

Konservatuvara Yeni Bina

Konservatuvara Yeni Bina

konservatuvar acilisiAdana Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşleri Daire Başkanlığı Ali Şenozan Korservatuvarı’nın faaliyet göstereceği yeni binasının açılışı yapıldı.

Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, sanatçılara ev sahipliği yapacak modern bir tesisin açılışını gerçekleştirmekten büyük mutluluk duyduğunu belirtti. Zihni Aldırmaz, “Değerli sanatçılarımızın, muhterem insanların kültür merkezinin bulunmaması, bodrum katlarında, hiç uygun olmayan şartlarda sanat icra etmeye çalışmaları beni hep rahatsız ederdi. Bugün açılışını yaptığımız tesisi çalışma arkadaşlarımla birlikte çok hızlı planladık. Selahattin Çolak zamanında yapılan bu amfi tiyatro yaz mevsiminde bir kaç gün kullanılan bir mekandı. Ona da buradan teşekkür ediyoruz. Mimar Sinan Kültür Parkı tesislerinde konservatuvarın yanı sıra Kent Konseyi Kadın Meclisi, Altın Koza A.Ş ile ilgili birimler de yapılandı. Yan tarafta da Zabıta Daire Başkanlığımız var. Ben ve ekibim, dostlarımız konu sanat olunca tek vücut olabiliyoruz. Kültür ve sanatla ilgili projelerimizi, planlarımızı, siyasetin tamamen dışında, bir yaşam biçimi olarak ele alıyoruz” dedi.

Açılışı yapılan binanın geçmişi bulunduğunu ve önemli hatıraları olduğunu anlatan Zihni Aldırmaz sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu tesisler yapılırken yaşananlar beni çok etkilemişti. Binanın tesisatları toparlanmış, şehir kanalizasyon şebekesine bağlanmamış, tavandan aşağıya akıyordu. Maalesef yıllarca bu şekilde kullanılmış. Çok şükür tesisleri modern bir hale getirdik. Kanalizasyon tesisatını da yaptık ve hijyen, insanca kullanılabilecek, sanata ve sanat camiasına yakışır bir tesis oluşturduk. Kültür ve sanatla ilgili arşivleme de yapılabilecek çok sayıda oda, sınıf, ofis ortaya çıktı. Hepimizin bir ortak hedefi olmalı. Her ilçede kültür merkezleri, tiyatro  bulunmalı. Buralarda sanatsal eğitim verilebilmeli. Dik durur, birlikte hareket edersek, yönetimde kim olursa olsun bu hizmeti vermek zorunda kalır. Zaten sanatsal atmosferi bir süre soluyan kim varsa, sanatsever topluluğa katılır ve sanata hizmet etmeye başlar. Biz de onlara destek oluruz, birlikte hareket ederiz.”

Zihni Aldırmaz ve konuklar, konuşmaların ardından açılışını gerçekleştirdikleri binayı gezdi. Son derece modern tesislerde eğitim verme ve çalışma olanağına kavuşan konservatuvar yöneticileriyle birlikte sınıfları, ofisleri ve binayı karış karış gezen Zihni Aldırmaz ve konuklar, tesislerden hoşnut ayrıldı.

Adana Büyükşehir Belediyesi Bandosu ve Adana Büyükşehir Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nun da renk kattığı açılışta konservatuvar tesisleriyle aynı binada yer alan Bosna Yardımlaşma Kardeşlik Kültür Derneği ile Malatyalılar ve Adanalılar Derneği (MA-DER) tesisleri de ziyaret edildi.

konservatuvar _adana

YAZARLAR

36.3° / 23.2°