Kuvayi Milliye’nin efsanevi komutanını yazdı
Manşet Haber 3.10.2012 17:13:38 0

Kuvayi Milliye’nin efsanevi komutanını yazdı

Kuvayi Milliye’nin efsanevi komutanını yazdı

İsabetli ve doğru karar veren kişiler tarafından yönetildiği zaman, Türk halkının her türlü zorluğun üstesinden gelebileceğini söyleyen Dr.Nejat Yaycıoğlu, Kurtuluş Savaş’ımızın önemli simalarından Osman Tufan Paşa’yı tanıtan bir kitabı kaleme aldı.
Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nde yaptığı açıklamada, Osman Tufan Paşa’nın Milli Mücadele sırasındaki gayreti, fedakarlığı, insanüstü çalışmaları ve Düşman Kuvvetler karşısındaki kahramanlığını anlatan Dr.Yaycıoğlu, kitabı hakkında bilgi verdi.
Osman Tufan Paşa’nın kahramanlığından esinlenerek, daha önceki adı Mağara olan İlçenin adı Kurtuluş Savaşı’nın ardından Tufanbeyli olarak değiştirildiğine ve bir heykelinin dikildiğine işaret eden Dr.Yaycıoğlu, “Aradan 92 yıl geçmesine karşın Osman Tufan Paşa yöre halkı tarafından unutulmamıştır. Zaman zaman anma törenleri düzenlenmektedir” dedi.
Dr.Yaycıoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Osman Tufan Paşa, 1886’da Üsküp’te doğdu. 1904 yılında İstanbul Harp Okulu’ndan mezun oldu. 1919’da düzenlenen Sivas Kongresi’nin ardından Mustafa Kemal Paşa tarafından milli güçleri organize etmek üzere Doğu Klikya Kuvayi Milliye komutanı olarak Andırına gönderildi.
1920 yılı başlarında Andırın’da karargahını kurduğu bir köy odasında düşmana karşı girişilecek olan saldırı hazırlıklarını Andırınlı köylülerle tartışarak kararlaştırdı. Haruniye’de tren hattının raylarını söktürerek, Fransızların zor durumda olan işgal kuvvetlerine silah, cephane ve asker göndermesine mani oldu. Kadirliyi düşmanı yanıltarak tek bir kurşun bile sıkmadan Fransızların işgalinden kurtardı.
Kar Boğazı’nda Fransızlara karşı Gülek’te köylülerle birlikte kurduğu tuzak sonucunda Binbaşı Menil Komutasındaki Fransız Taburu’nun teslim alınmasında etkili olmuş, 20 günlük bir görüşmenin ardından Kozan’ın savaşılmadan Fransızların işgalinden kurtarılmasını sağlamıştır.
Esas kanlı savaş, Hacı Kırı’nda meydana gelirken, Türk Çeteler Osman Tufan Paşa’nın efsanevi komutanlığında Kuvayi Milliye güçleri düşmanı püskürtmeyi başarmışlardı.
Osman Tufan Paşa’nın kahramanlığını saygıyla karşılayan yöre halkı, bu büyük komutanın ismini yaşatmak için Andırın, Kadirli, Kozan, Ceyhan, Osmaniye, Feke ve Saimbeyli’de cadde, okul ve mahallelere adını vermiş, Mağara kazasının adı Tufanbeyli’ye çevrilip, kazaya Osman Tufan Paşa’nın heykeli dikilmiştir. Aradan 92 yıl geçmiş olmasına karşın Paşa yöre halkı tarafından da unutulmamış, zaman zaman da anma törenleri düzenlenmiştir.”
Kitabın ana teması hakkında da bilgi veren, Türkiye Emekli Subaylar Derneği Adana Şubesi Onursal Üyesi de olan Dr. Nejat Yaycıoğlu, Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın önemli komutanlarından Osman Tufan Paşa’nın asla unutulmayacağını belirterek, Türk halkının isabetli ve doğru karar veren kişiler tarafından yönetildiğinde her türlü zorluğun üstesinden gelebilecek bir özellik taşıdığını söyledi.

YAZARLAR

19.5° / 8.9°