Liste AKP
Manşet Haber 12.10.2012 17:15:29 0

Liste AKP'den mi veriliyor?

Liste AKP'den mi veriliyor?

Adana(Ulus)--CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’e, Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğüne hizmet veren taşeron firmalarına alınacak çalışanların listesinin AKP İl Başkanlığı’ndan verilip verilmediğini sordu. Demirçalı, “İl Milli Eğitim Müdürlüğünün, AKP il ve ilçe teşkilatlarından isimler isteyerek bu isimleri işe yerleştirdiği doğru mudur?” dedi.
Demirçalı, TBMM Başkanlığına Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde, ülkemizde, devlet kurumlarında, yerel yönetimlerde ve özel sektörde taşeron işçilerin sorunlarının her geçen gün çığ gibi büyüdüğüne ve taşeronlaşmanın adeta teşvik edildiğine dikkat çekti. Demirçalı, şöyle dedi:
“Giderek sayılarıyla birlikte sorunları da artan taşeron işçilerin iş güvencesi başta olmak üzere, maddi ve sosyal haklarına hiçbir çözüm bulunamamıştır.Bunun en son örneğini Adana İlimizde yaşanmıştır.
Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü emrinde, her yıl hizmet alımıyla okullarda temizlik şirketi personeli olarak çalışan 391 kişi, ihale süreçlerinin uzamasından dolayı mağdur olmuş sorunun çözümünü beklerlerken, yapılan bir tebligat ile biranda kendilerini kapı önünde bulmuşlardır.
Görevine son verilen çalışanlar yaptıkları açıklamalarda kendi yerlerine, Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, AKP İl Başkanlığı ve İlçelerinden istenilen isimlerin yerleştirildiğidir.
Maalesef Kamuda taşeron olarak iş alan firmaların birçoğunun adı buna benzer nedenlerden dolayı AKP referanslı olarak anılmaktadır.
AKP’nin İl Başkanları adeta taşeronlardan sorumlu müdür gibi çalışmakta, hangi kurumda, hangi işyerinde, hangi taşeronun işi alacağı, o taşeronda hangi işçinin çalışacağı il başkanlarından sorulur bir hal almıştır. Rızası dışında işçi alan taşeronun sözleşmesi biter, kendisinin göndermediği işçi ise; işe giremez olmuştur.
Geçici ihalelerle ve ihale sonunda ne olacağı belli olmayan bir durumla karşı karşıya olan, açlık sınırının altında hayatını sürdürmeye çalışan işçiler, bu kış gününde çoluk çocuk ortada kalmışlardır. Yaşanan bu durum, ne akla ne vicdana ne de hukuka uygundur.”
CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’den yazılı olarak yanıtlanması istemiyle şu soruları yöneltti:
“1-2012 yılında yeniden ihalesi yapılan Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü temizlik hizmet alımı ihalesi hangi firmaya verilmiş, İhaleyi kazanan firmanın sahibinin AKP Milletvekili olduğu iddiası doğru mudur?
2-Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğünün, AKP il ve ilçe teşkilatlarından isimler isteyerek bu isimleri işe yerleştirdiği doğru mudur?
3-Yeni ihale ile birlikte kaç işçi işten çıkartılmış, yerlerine kaç işçi alınmıştır?
4-Hizmet alımı yoluyla görev yapan personelin tazminat haklarını kazanmaması için taşeron firmalar tarafından bir yıl dolmadan işten çıkarılması 9-10 ay gibi sözleşmeler yapılarak çalıştırılmaları bilinen bir gerçektir. Adana’da görevine son verilen işçilere kıdem tazminatları ödenecek midir?
5- Bakanlığınızın taşeron işçilerin sorunlarının çözülmesi ile ilgili herhangi bir çalışması bulunmakta mıdır? Ücret ve sosyal haklar, izin, tazminat, fazla çalışma, güvenceli çalışma vb. konularda kadrolu çalışan personel ile eşit haklara sahip olmaları yönünde bir yasal düzenleme yapacak mısınız?
6-Bakanlığınıza bağlı birimlerde taşeron şirket elamanı olarak çalışan işçilerin kendi hizmet alanlarında görev yapan derneklere üye olmak istediklerinde, işveren veya kamu idarecileri tarafından işten çıkartılmayla tehdit edildikleri doğru mudur?
7-Bu konuyla ilgili olarak sorumlular hakkında gerekli inceleme ve soruşturma açmayı düşünüyor musunuz?
YAZARLAR

36.3° / 23.2°