Loğoğlu
Manşet Haber 5.12.2012 13:19:06 0

Loğoğlu'ndan iktidara Patriot soruları

Loğoğlu'ndan iktidara Patriot soruları

Cumhuriyet Halk Partisi Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Osman Faruk Loğoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

CHP’li Loğoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na Patriot füzelerinin Türkiye’ye yerleştirilmesi konusunda verdiği soru önergesinde, NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, 21 Kasım 2012 tarihinde, Türkiye Hükümeti’nin Patriot füzeleri için NATO’dan talepte bulunduğunu açıkladığını hatırlattı.

Loğoğlu, NATO’nun söz konusu açıklamasından önce ve sonrasında, böyle bir talebin Türkiye tarafından yapılıp yapılmadığını, komutasının kimde olacağını, maliyetinin kimin tarafından karşılanacağı hususlarının dâhil olmak üzere, konuya ilişkin Hükümet yetkilileri ve askeri makamların çok sayıda ancak birbiriyle çelişkili beyanlarda bulunulduğunu anımsattı. Faruk Loğoğlu, “Oluşan zihin karışıklığı ve ulusal güvenliğimizle ilgili böyle önemli bir konuda kamuoyumuzun aydınlatılmaması kaygı uyandırıcı bir gelişmedir.  Öte yandan, Rusya, İran ve Suriye’nin gösterdikleri tepkilerin Hükümet tarafından geçiştirilmeye çalışılması halkımızın rahatsızlığını daha da artırmaktadır. Ulusal güvenliğimiz konusunda Hükümetin ciddi ve şeffaf olması gerekir” dedi.

Loğoğlu, soru önergesinde şu sorulara yer verdi:

“Suriye’den ülkemize yönelik balistik füze tehdidi var mıdır? Suriye bu yönde bir söylem kullanmış veya tehditte bulunmuş mudur? Patriot füzeleri talebinin zamanlamasının anlam ve nedeni nedir?  Suriye’deki olayların iki yıla yakın süredir devam ettiği dikkate alındığında Patriotlar neden daha önce değil de şimdi istenmiştir? Patriotların Malatya-Kürecik’te yer alan füze radarını korumak için yerleştirileceğine ilişkin yorumları nasıl değerlendiriyorsunuz? Kürecik’te radar tesisinin kurulmasını müzakereleri sırasında radarın füze saldırılarına karşı korunması için gerekli savunma önlemlerinin de alınması Hükümetiniz tarafından NATO’dan talep edilmiş midir?  Patriotların ülkemize yerleştirilmesine tepki gösteren İran ve Rusya’ya Hükümetinizce doğrudan bir bilgilendirme yapılmış mıdır? Patriotların savunma amaçlı olduğu gerek Hükümetiniz, gerek NATO tarafından ısrarla vurgulanmaktadır.  Patriot talebi gerekçelendirilirken, Hükümetiniz NATO’ya “Türkiye Suriye’ye saldırmayacaktır,” teminat ve taahhüdünde bulunmuş mudur? Patriotların bölgede Türkiye-Suriye ihtilafının haricinde başka gelişmelere bağlı olarak kullanılacağına dair yorumları nasıl değerlendiriyorsunuz?”

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

28.4° / 17.3°