Meclis üyeleri isteyince oldu!
Manşet Haber 9.10.2012 15:43:58 0

Meclis üyeleri isteyince oldu!

Meclis üyeleri isteyince oldu!

Meclis üyelerinin ortak imzalı önerisini önce gündeme almak istemediler, baskı oluşunca gündeme almak zorunda kaldılar

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin dün toplanan belediye meclis oturumlarında 3 siyasi partinin gurup başkan vekilinin de imzaladığı ‘ilan ve reklam yönetmeliğini yeniden görüşme teklifi’ne Başkan Vekili Zihni Aldırmaz önce karşı çıkıp gündeme almayacağını söyledi. MHP’li Ahmet Aslan’ın ‘almak zorundasınız. Meclis üyelerinin iradesini yok sayamazsınız’ telkininden sonra mecliste oluşan baskı karşısında Başkan Vekili Zihni Aldırmaz yönetmeliğin yeniden görüşülmesine ait gündem maddesini oylatarak gündeme aldı.

3’LÜ İTTİFAK
Eylül ayında oy çokluğu ile geçen ilan ve reklam yönetmeliğine 1 aydır karşı çıkan ve bu konuda basın açıklamaları yapan MHP’li Ahmet Aslan, meclis oturumu başlamadan önce yönetmeliğin yeniden görülmesi için bir teklif hazırladı. Bu teklife mecliste gurubu bulunan AK Parti, MHP ve CHP’den tüm meclis üyeleri iştirak ederek imza attılar. Ahmet Aslan tarafından meclis başkanlığına verilen teklifi Zihni Aldırmaz yetkisini kullanarak oylatmak istemedi. Ak Parti’li Abdullah Doğru, CHP’li Asuman Tapanyiğit ve İlker Mengü, MHP’den Ahmet Aslan ve Ahmet Asaf Uslu’nun konu hakkındaki uyarı ve konuşmalarından sonra ilgili teklif oylanarak gündeme alındı.

KİMSEYE FAYDASI YOK
İlgili teklifin bir dilekçeden ibaret olduğunu ve ekinin bulunmadığını, hangi maddelere itiraz edildiğinin belli olmaması nedeniyle gündeme alamayacağını söyleyen Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, ‘bu maddeyi oylatmak zorunda değilim. Bu yönetmeliği bir arkadaş takip ediyor. Bunu da niçin takip ettiğini biliyoruz. ATO yetkilileri ile de görüştüm. Bunlar 3 maddeye itiraz ediyorlar. Böyle yapmanın kimseye faydası yok, yapmayın’ diyerek karşı çıktı. MHP’li Ahmet Aslan ise meclis iradesinin üzerinde kimsenin olmadığını, meclisin yanlış yaptığı bir maddeyi düzeltmesi gerektiğini ve esnafların ayağa kalktığını belirtti.

KONUŞTURMA BENİ!
Ahmet Aslan ile Zihni Aldırmaz arasında ‘bu yönetmeliği niçin kovalıyorsunuz biliyorum. Daha fazla anlatmak istemiyorum’ sözlerine sert tepki Aslan’dan geldi. Ahmet Aslan, ‘anlat o zaman ne biliyorsan’ diyerek Başkan Vekili Aldırmaz’a yanıt verdi. Ahmet Aslan’ın ve diğer meclis üyelerinin ‘hangi maddeyi gündeme alıp almayacağınıza siz mi yoksa bürokratlarınız mı karar veriyor?’ tartışması alevlendi. Ak Parti’li Abdullah Doğru, usul hakkında söz alıp ilgili maddeyi oylatmak zorunda olup gündeme alması gerektiğini örnekleriyle ortaya koydu. MHP’den Asaf Uslu, Aldırmaz’a yanlış yolda ilerlediğini ve maddeyi gündeme alıp almamayı oylatmasını rica etti.

ATAY KARŞI ÇIKTI
Mecliste yaşanan tartışmalar sırasında MHP’li Ali Yaşar, ‘bu mecliste böyle çok madde geldi ve geçti. Sende biliyorsun Sayın Başkan. Onun için uzatmadan bu konuyu oylatın’ dedi. CHP’li Asuman Tapanyiğit’te konunun oylanması yönünde ısrarlı davrandı. Daha sonra Başkan Vekili Zihni Aldırmaz ilgili maddeyi oylattı. CHP’li Necmettin Atay dışında tüm meclis üyeleri kabul oyu verince ilgili yönetmelik yeniden görüşülmek üzere oy çokluğu ile kabul edilmiş oldu.


Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

37.6° / 24.9°