MHP’den gübre vurgunu iddiası
Manşet Haber 12.10.2012 18:18:36 0

MHP’den gübre vurgunu iddiası

MHP’den gübre vurgunu iddiası

Adana(Ulus)--MHP İl Başkan Yardımcısı Taylan Atar, Çukurova bölgesinde sahte gübre kullanıldığını, bu gübreyi kullanan üreticinin ikinci kez mağdur olduğunu bildirdi.
Taylan Atar, geçtiğimiz Haziran ayında Ege merkezli bir firmanın sahte gübre satarak piyasayı dolandırdığı gerçeğini kamuoyu ile paylaştığını anımsatarak, o dönemde pamuk, soya, mısır ekimi yapan çiftçilerin sahte gübreyi kullanan üreticinin bugün hasat sırasında verim düşüklüğü ile yüzleştiğinde ikinci darbeyi yediğini kaydetti. Atar, “İşte o zaman o sözde gübrenin sahte olduğunu bilmeden kullanan çiftçilerimizin, bazı bölgelerde yapılan hasatlar sonucunda ikinci bir darbeyi yedikleri anlaşılmıştır. O sahte gübrenin kullanıldığı tarlalarda mısır ve pamuk hasadında yaşanan verimdeki kayıp oranı yüzde 50, soyada yüzde 30-40’ı bulmuştur.” Dedi.
TARIM BAKANLIĞI’NA ÇAĞRI
Atar, il tarım müdürlüğü ile sahte gübre olayını belgeleriyle paylaştıklarını, ancak İl Tarım Müdürlüğü kesin sonucu kamuoyu ile paylaşmadığını ifade ederek,”Sahte gübrenin markası, firmanın adı İl Tarım Müdürlüğü’nde mevcut olmasına rağmen her hangi bir cezai işlem yapılmamıştır. Polisin yaptığı araştırma sonuçlarından da kamuoyunun bilgisi yoktur. Adana, Mersin, Osmaniye, Hatay çiftçisi dolandırılmış, mağdur olmuş, Türk tarımı büyük bir darbe almış ama ne Tarım Bakanlığı ne de Emniyet bu konuda kamuoyunu tatmin edecek bir bilgi vermemiştir. İlgili makamları tekrar göreve davet ediyoruz.” şeklinde konuştu.

MHP Adana İl Başkan Yardımcısı Taylan Atar, önümüzdeki dönemin yeni ekimlerin yapılacağı bir mevsim olduğuna dikkat çekerek “Bu dönemde üretici taban gübresi kullanacak. Dolayısıyla gübre satın alırken araştırma yapılması, çok güvenilen ve bilinen yerlerden satın alınması, satın alma işlemlerinin ürün miktarı, adı ve markasıyla birlikte resmi belgelerle tescil edilmesi önem arz edecek olup, bütün üreticilerimizin bu konuda dikkat etmesi gerekmektedir.” dedi.

YAZARLAR

19.5° / 8.9°