Mimarlardan Kent, Kültür ve Demokrasi Kurultayı
Manşet Haber 13.09.2012 03:44:20 0

Mimarlardan Kent, Kültür ve Demokrasi Kurultayı

Mimarlardan Kent, Kültür ve Demokrasi Kurultayı

Adana(Ulus)--TMMOB Mimarlar Odası Kent, Kültür ve Demokrasi Forumu bu yıl Adana’da düzenleniyor.
TMMOB Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu Mimarlar Odası Adana Şube Başkanı Bekir Kamışlı ile birlikte Adana Valisi Hüseyin Avni Coş’u makamında ziyaret ederek Forum hakkında bilgi verdi.
TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Bahattin Şahin, Mimarlar Odası Genel Sekreter Necip Mutlu, Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Sabri Konak ve Adana Şube Sekreteri Ufuk Önder’in de hazır bulunduğu ziyarette konuşan Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu,”Yaşanan krizler ortamında ülkemize özgü birikimin bir araya gelmesinin ve bu süreçte sivil demokratik kuruluşlar ve mimarlık, bilim, kültür ve sanat insanları ile birlikte değerlendirme ortamının sağlanmasının, dönemsel “Kent, Kültür, Çevre, Demokrasi ve Mimarlık Politika Belgesi”nin oluşturulmasının hedeflendiği Kent, Kültür ve Demokrasi Forumu düzenlemekteyiz. Daha önce dört ilde gerçekleştirdiğimiz Forumlar ışığında 43. Dönemde Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu’nun “Dayanışma Süreci Çalışma Programı” kapsamında Kent, Kültür ve Demokrasi Forumu çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu kapsamda planlanan etkinliklerin Türkiye coğrafyasına yayılması ve bölgelerin özgün niteliklerini de ortaya koyması amacıyla; 21-22 Aralık 2012 de Adana’da sonra Trabzon ve İzmir’de bu Forumları gerçekleştireceğiz” diye konuştu.
Adana Valisi Hüseyin Avni Coş,”Böyle bir etkinliği bölgemizde düşündüğünüz için teşekkür ediyorum. Kentimize katkısı olacak her çalışmayı desteğimizi esirgemeyiz. Adana’ya yakışan yapılmalı. Adana’mızda standarda uymayan yüzlerce sokağımız var. Büyük bir kısmı da çıkmaz sokak niteliğinde modern kente yakışmayan yapı stokuna sahip olmak bizim kamu hizmetlerimizi de ciddi bir şekilde aksatmaktadır. Başta eğitim, sağlık, güvenlik olmak üzere hatta itfaiye, ilkyardım ambulans hizmetleri bile yolların bu ulaşıma müsait olmaması nedeniyle yapılmasında büyük güçlüklerle karşı karşıya kalıyoruz. Çok yakın tarihlerde gerçekleştirilen imarsızlık, imar kirliliğine karşı en azından toplumun duyarlılığının artması konunun ivedilikle gündeme gelmesi ve Adananın ismine konumuna yakışır vaziyette bu konudaki sağlıklı kent projelerinde öncü, önder olabilmesi için yerel yöneticileri ve meslek teşkilatlarıyla beraber sizlerle birlikte çalışmamız gerekir. Kent güzelliği için sizlerle birlikte hareket etmeğe her zaman hazırım” dedi.

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

16.5° / 10.5°