Mumcu Dosyasını Açmak İçin Neyi Bekliyoruz?
Manşet Haber 30.11.2012 13:59:36 0

Mumcu Dosyasını Açmak İçin Neyi Bekliyoruz?

Mumcu Dosyasını Açmak İçin Neyi Bekliyoruz?

Adana(Ulus)--CHP PM Üyesi Gökçe Pişkin, 19 yıldır çözülemeyen, faili meçhul bırakılan Uğur Mumcu suikast dosyasının açılmasını istedi,”Bu cinayeti çözmek devletin namus borcudur denilmiş, gelinen noktada bu borç hala ödenmemiştir.” Dedi.

1993 yılı suikastlarının, Türkiye’de bir derin yapının üst düzey faaliyetlerinin ürünü olduğunu savunan Gökçe Pişkin, “Madem Türkiye’de karanlık yapıların, derin yapıların tasfiye süreci yaşanıyor, o halde Uğur Mumcu dosyası niçin çözülemiyor?” diye sordu. Gökçe Pişkin açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“19 yıldır çözülemeyen, faili meçhul bırakılan suikast üzerine bugünlerde eşi Güldal Mumcu’nun yazdığı kitap ile tekrar gündeme gelmiştir. Uğur Mumcu cinayeti, Türkiye toplumunda ortak bir duyarlılık yaratmış, faillerin bulunması için yükselen kararlı tavır, bir şekilde bastırılmıştır.

Dönemin meclis başkanı taziye için eve geldiğinde “ Başınız sağ olsun, zaten bekliyorduk” diyebilmiştir. Emniyet Genel Müdürü “bu tuğlayı çekersem, duvar üstüme yıkılır” demiştir.

19 yıl önce “bu cinayeti çözmek devletin namus borcudur” denilmiş, gelinen noktada bu borç hala ödenmemiştir.

Sonuç olarak, türküsündeki gibi bir keskin kalem, bir kırık gözlük yürekli yiğitlere armağan kalmıştır. Uğur Mumcu, insanların sol yanıdır. Belki de devletin kendisini de unutabileceğini bildiği için Vurulduk ey Devletim dememiştir. Halk’ın hafızasını güncel tutmayı düşünmüştür.

1993 yılı suikastları, Türkiye’de bir derin yapının üst düzey faaliyetlerinin ürünüdür. Madem Türkiye’de karanlık yapıların, derin yapıların tasfiye süreci yaşanıyor, o halde Uğur Mumcu dosyası niçin çözülemiyor?

 “devletin görevi, bu gibi cinayetlerin kanıtlarını bulmak değil midir? Devlet, İslami hareket adına, uçlarına susturucu takılmış silahlarla cinayet işleyen çetelere karşı bu kadar çaresiz midir? yoksa devlet dediğimiz şu büyük aygıta takılan başka susturucular var da biz mi bu susturucuları bilmiyoruz?!”  satırlarını Muammer Aksoy’un ardından yazan Uğur Mumcu, yalnızca 24 Ocaklarda anılacak bir insan değildir.Bu satırların bizzat muhatabı olmuştur. Ülkede yaşayan vicdan sahibi insanların istediği bu suikastın ardındaki gerçek failleri yargıya teslim edilmesidir.

 

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

40.4° / 25.6°