ODA VE BORSA BAŞKANLARINDAN ENFLASYON MÜCADELESİ
Manşet Haber 17.10.2018 22:27:15 0

ODA VE BORSA BAŞKANLARINDAN ENFLASYON MÜCADELESİ

ODA VE BORSA BAŞKANLARINDAN ENFLASYON MÜCADELESİ

Adana Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe tüm oda ve borsa başkanlarının enflasyonla mücadele konusunda ortak karar aldıklarını ifade ederek, “Hepimiz tek yürek ve tek ses olursak, enflasyonla mücadelede de netice alacağımıza eminiz.” dedi.
Oda-Borsa Başkan, Meclis Başkanları ve Genel Sekreterlerin katıldığı il Oda-Borsa Başkanları Toplantısı Ticaret Odası ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Toplantıda Adana’nın sorunları ile çözüm önerileri ile masaya yatırıldı, ekonominin gelişimi adına atılacak adımlar konusunda fikir alışverişi yapıldı.
Oda-Borsa Başkanları enflasyonla topyekun mücadele kapsamında en az % 10 indirim kampanyası için ortak basın açıklaması yaptı. Ticaret Odası, Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Ceyha ve Kozan Ticaret Odası ve Borsası adına açıklamayı, Adana Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe yaptı. Menevşe açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
''Fiyat istikrarı makro ekonominin durumunu yansıtan en önemli göstergelerden biridir. Türkiye 2002'den sonra mali ve siyasi istikrarla birlikte fiyat istikrarı konusunda da çarpıcı bir iyileşme elde etmiş, enflasyonun tek haneli seviyelere düşmesi sağlanmıştır. Son dönemde döviz kurlarında yaşanan olağandışı hareketlerin de etkisiyle enflasyon oranı yeniden çift haneler çıkmıştır.
Artan enflasyon hem alım gücü düşen vatandaşlarımızı, hem de artan girdi maliyetleri ve faizler nedeniyle firmalarımızı olumsuz etkilemektedir.
Tüm bu sıkıntıları aşmak için, Hazine ve Maliye Bakanlığımız tarafından hazırlanan ve Bakanımız Sayın Berat Albayrak'ın liderliğinde başlatılan Enflasyonla Mücadele Programını son derece önemli buluyor ve destekliyoruz.
Enflasyonla mücadeleyi ne tek başına kamu, ne de tek başına özel sektör yapabilir. Sorumluluk ve görev hepimizindir.
Enflasyonla mücadele aynı zamanda işsizlikle, yüksek faizle ve artan girdi maliyetleriyle mücadeledir. Türk özel sektörü, devletimizle birlikte topyekûn bir duruş sergileyerek, elini taşın altına koymaktadır. Bu çerçevede TOBB ve Odalar-Borsalar, her milli konuda olduğu gibi bu konuda da ülke çapında ortak bir dayanışma içindedir. 81 il ve 160 ilçede Odalarımız ve Borsalarımız Enflasyonla Mücadeleyi sahiplenmekte ve firmalarımızın en geniş şekilde katılımı için çalışma başlatmaktadır. Bu noktada özellikle vurgulamak isteriz ki, bu mücadeleye toplumun tüm kesimleri ne kadar güçlü destek olursa, etkisi de o kadar büyük olur. Reel sektörden finans sektörüne, kamudan vatandaşlarımıza kadar, tüm Türkiye olarak aynı hedefe kenetlenmeliyiz. Hepimiz tek yürek ve tek ses olursak, enflasyonla mücadelede de netice alacağımıza eminiz. Hem firmalarımızın hem de milletimizin, enflasyonla topyekun mücadeleye en geniş şekilde katılacaklarına inancımız tamdır. Biz de, Adana Oda ve Borsaları olarak siz değerli basın mensuplarımız kanalıyla, tüm Oda/Borsa üyelerimizin desteğini ve bu kampanyaya katılımlarını rica ediyor ve bekliyoruz. İnanıyorum ki, Adana merkez ve ilçeleri olarak gereken fedakârlığı gösterip, ülkemiz ve milletimiz için başlatılan bu iktisadi mücadele de en ön cephede yer alacağız. Kamu ve özel sektör arasındaki bu güçlü koordinasyon ve istişareyle, içinden geçtiğimiz bu zorlu süreci de geride bırakacağız.''


YAZARLAR

36.3° / 23.2°